Strona głównaStyl życiaChcesz mieć zdrowe nawyki? Mózg trzeba ćwiczyć podobnie jak mięśnie

Chcesz mieć zdrowe nawyki? Mózg trzeba ćwiczyć podobnie jak mięśnie

Jeśli chcesz wypracować zdrowe nawyki, ćwicz mózg podobnie jak mięśnie - powtarzalność określonych czynności przeradza się w nawyk i tylko tak możemy wypracować sobie regularność określonych zachowań.
Chcesz mieć zdrowe nawyki? Mózg trzeba ćwiczyć podobnie jak mięśnie [Fot. vegefox.com - Fotolia.com]
Uczeni z Warwick Universty i Brown University odkryli, że powtarzanie i stałość, a nie zadowolenie, które wynika z danego zachowania, jest zasadnicze w utrzymaniu określonego sposobu postępowania, pomimo upływu czasu. Im częściej chodzisz na , czy poświęcasz więcej czasu na , tym łatwiej jest ci ponownie anagażować się w te zajęcia, przekonują badacze.

Znaczną część tego, co robimy, można przypisać , chociaż to, jak one się formują ciągle pozostaje czymś tajemniczym. Nowe badania pozwoliły na opracowanie modelu matematycznego, według którego proste powtórzanie danych zachowań doprowadzają do wytworzenia trwałych nawyków - dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Autorzy stworzyli symulator komputerowy i obserwowali zachowanie zwierzęce w cyfrowym modelu, w ramach którego świnki morskie mogły wybierać pomiędzy między dwiema dźwigniami - pociągięcie jednej z nich oznaczało możliwość zdobycia nagrody. Korzyść miała związek okazjonalny z jedną z dwóch dźwigni, nie zawsze z tą samą.

Świnki zostały zostały przeszkolone, aby wybrać odpowiednią dźwignię. Kiedy trening był krótki, potrafiły zawsze wybrać odpowiedni lewar, ten z nagrodą. Jeżeli jednak w ramach długiego szkolenia uczyły się wybierać każdorazowo określoną dźwignię, zwierzęta ciągle wybierały tę jedną, nawet, gdy nie oznaczała uzyskania nagrody. W skrócie, świnki wolały powtarzać wyuczone działanie niż uzyskać nagrodę w związku z jego zmianą.

Nawyki okazują się mieć bardzo silną moc, więc warto wiedzieć, jak się tworzą, mówią badacze. Okazuje się zaś, że powstają raczej w wyniku bezpośredniego wzmocnienia niedawno podjętych działań, a nie wskutek analizy wyników uzyskiwanych przez określone zachowanie.

Psychologowie od ponad wieku próbują zrozumieć, na ile nawyki są skutkiem naszej woli, a na ile po prostu tego, co często (i nawet nieświadomie) robimy. Wyniki wskazują, że są one raczej wytworem naszych wcześniejszych działań, ale w niektórych sytuacjach, wobec zmiany na poziomie woli, mogą zostać zastąpione tak, aby uzyskać uświadomiony, oczekiwany rezultat.

O badaniach napisano w magazynie Psychological Review.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć