Strona głównaStyl życiaChcesz przestać palić papierosy? Ogranicz alkohol

Chcesz przestać palić papierosy? Ogranicz alkohol

Jednym z najpowszechniejszych postanowień noworocznych jest rzucenie palenia. I słusznie, bo to jedna z najlepszych rzeczy, jaką można zrobić dla swojego organizmu. Okazuje się jednak, że jeśli chemy liczyć na realizację tego zamiaru, warto też ograniczyc alkohol.
Chcesz przestać palić papierosy? Ogranicz alkohol [Fot. TheVisualsYouNeed - Fotolia.com]
Do podjęcia wysiłku rzucenia warto się dobrze przygotować, w tym osłabić czynniki, które sprzyjają sięgnięciu po papierosa - do nich zaś należy m. in. picie .

Uczeni ze Stanowego Uniwersytetu Oregonu oraz Uniwersytetu w Toronto ustalili, że ograniczenie alkoholu pomaga w walce z nałogiem palenia papierosów. Odkryto, że stosunek między stężeniemi różnych metabolitów nikotyny (wskazującyh, jak szybko organizm metabolizuje tę substancję) jest zmniejszony, gdy ludzie fundują sobie mniejsze dawki alkoholu. Można przypuszczać zatem, że picie napojów wyskokowych zmienia metabolizowanie nikotyny.

W testach z udziałem kilkudziesięciu osób zaobserwowano znacznie niższy wskaźnik metabolitów nikotyny (nicotine metabolite ratio, NMR) w przypadku ograniczenia alkoholu. Jak wnioskują uczeni, osoby z wyższym NMR mają więcej trudności z rzuceniem palenia i odznaczają się niższym prawdopodobieństwem sukcesu przy stosowaniu produktów z nikotyną, które mają pomóc w walce z nałogiem (takich jak plastry czy pastylki).

Palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn śmierci, którym można by zaobiec. Połowa palaczy umiera z powodu zaburzeń związanych z tym nałogiem. Według Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku palenie powoduje około 6 milionów zgonów (około 1 proc. wszystkich zgonów), przy czym 600 tysięcy z nich następuje w wyniku biernego palenia. Szacuje się, że jeśli wskaźnik palenia nie ulegnie zmniejszeniu, w całym XXI wieku papierosy zabiją około 1 miliarda ludzi, z których połowa umrze przed 70-tymi urodzinami.

Papierosy mają związek głównie z chorobami dotykających serca, wątroby i płuc. Palenie jest głównym czynnikiem ryzyka , , przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i kilku nowotworów (szczególnie raka płuc, raka krtani i , raka pęcherza i ). Powoduje również chorobę tętnic obwodowych i nadciśnienie.

O badaniach można przeczytać w magazynie Nicotine & Tobacco Research

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy