Strona głównaStyl życiaChcesz schudnąć? Samodzielnie gotuj sobie posiłki

Chcesz schudnąć? Samodzielnie gotuj sobie posiłki

Współczesny styl życia skłania do niezbyt zdrowych wyborów dietetycznych, bo pośpiech sprawia, że coraz częściej sięgamy po gotowe produkty lub jemy „na mieście", a to sprzyja nadwadze. Jeśli chcesz schudnąć, zacznij samodzielnie przygotowywać posiłki.
Chcesz schudnąć? Samodzielnie gotuj sobie posiłki [Fot. goodluz - Fotolia.com]
Jeżeli pragniesz zmniejszyć swoją wagę, musisz poświęcić więcej czasu na przygotowywanie posiłków. Im częściej sobie gotujesz, tym większe masz szanse na ładniejszą sylwetkę, mówią brytyjscy uczeni.

Kiedy przeanalizowano dane kilkunastu tysięcy osób, odkryto, że ci, którzy tygodniowo jedzą co najmniej pięć ugotowanych w domu posiłków, cechują się o 28 proc. niższym ryzykiem nadwagi i 24 proc. niższym prawdopodobieństwem nadmiernej ilości w porównaniu do osób, które jedzą mniej niż trzy domowe dania tygodniowo. Ponadto ustalono, że ci, którzy częściej gotowali sobie posiłki, jedli też więcej owoców i warzyw niż pozostali.

Dlaczego tak się dzieje? Być może ludzie spożywający więcej domowych posiłków, mają większą kontrolę nad rodzajem wykorzystywanych produktów i serwują sobie większą różnorodność pokarmów. Gotowe dania natomiast zawierają znaczne ilości soli, cukru i tłuszczu, co zwykle skutkuje . Poza tym osoby gotujące w domu częściej odznaczają się także innymi zdrowymi nawykami, takimi, jak regularne .

Więcej czasu spędzanego na zakupach spożywczych i we własnej kuchni przekłada się na lepszą dbałość o siebie - ludzie szczuplejsi rzadziej zachorowują na , i pewne formy raka.

O badaniach można rzeczytać w International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy