Strona głównaStyl życiaChcesz się lepiej poczuć? Musisz nauczyć się wybaczać

Chcesz się lepiej poczuć? Musisz nauczyć się wybaczać

Nie ‘pielęgnuj' swojego gniewu. Naucz się wybaczać, a lepiej się poczujesz, mówią eksperci Mayo Clinic.
Chcesz się lepiej poczuć? Musisz nauczyć się wybaczać [fot. congerdesign from Pixabay]
Jak się wydaje, negatywnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. Jedno z badań pokazało, że ludzie, którzy koncentrowali się na osobistej urazie, mieli podwyższone ciśnienie krwi i tętno, a także zwiększone napięcie mięśni i poczucie mniejszej kontroli. Kiedy uczestników poproszono o wyobrażenie sobie wybaczenia temu, kto ich skrzywdził, badani deklarowali, że poczuli się bardziej optymistyczni i odprężeni. Inne testy dowiodły, że przebaczenie ma także pozytywny wpływ na .

Przebaczenie nie oznacza zapomnienia czy usprawiedliwienia tego, co się wydarzyło. Jest przyznaniem się do , zaakceptowaniem go, a następnie uwolnieniem się od niego, pozwoleniem na jego odpływ wraz z ciężarem gniewu i urazy.

Nie istnieje jedno naukowe podejście do wybaczania. Rozmowa z przyjacielem, terapeutą czy przewodnikiem duchowym może być pomocna podczas tego procesu i ułatwić uporządkowanie swoich uczuć oraz kontynuację przebiegu zmian odczuwanych . Eksperci kliniki Mayo Women's HealthSource podają cztery kroki, które są zawarte w większości naukowych ujęć wybaczania:
  • Przyjmij do wiadomości ból i złość odczuwane w wyniku czyichś działań. Aby można było przebaczyć, trzeba uczciwie spojrzeć na sytuację.
  • Zrozum, że uzdrowienie wymaga zmiany.
  • Zastosuj nowy sposób myślenia o osobie, która spowodowała ból. Co się działo w jej życiu, kiedy tak się zachowała? Czasami motywacja czy przyczyny działań mają niewiele wspólnego z osobami, które zostały najbardziej dotknięte. W przypadku niektórych osób ten krok obejmuje wyrażenie przebaczenia.
  • Pozwól sobie na emocjonalną ulgę, która towarzyszy przebaczeniu. Może ona obejmować też zwiększone współczucie dla innych, którzy doświadczyli podobnego bólu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy