Strona głównaStyl życiaChcesz większego szczęścia? Bardziej ceń swój czas niż pieniądze

Chcesz większego szczęścia? Bardziej ceń swój czas niż pieniądze

Jeśli chcesz zwiększyć poczucie szczęścia, spędzaj więcej czasu na tym, co dla ciebie ważne, niż na zarabianiu pieniędzy.
Chcesz większego szczęścia? Bardziej ceń swój czas niż pieniądze Wielu z nas staje przed dylematem, czy więcej zarobić, czy też spędzić czas w jakościowo ceniony sposób. Jeśli chodzi o poczucie , odpowiedź jest prosta - trzeba wybierać to drugie, mówią uczeni z University of British Columbia.

Przeanalizowano sześć badań , w których wzięły udział ponad 4.600 osób. Część z nich bardziej ceniło sobie swój czas (tzn. duższy okres możliwości samodzielnego decydowania o tym, co się robi), inni zaś przywiązywali większą wagę do zarabiania pieniędzy. Co oczywiste, te preferencje przekładały się na wiele codziennych wyborów, np. relacje z innymi ludźmi, możliwość rozwijania , po prostu - sposób życia.

Okazało się, że ci, którzy bardziej cenili sobie czas iż pieniądze, odznaczali się wyższym poczucie szczęścia. Wyników nie zmieniło uwzględnienie takich czynników, jak płeć czy poziom zarobków, przy czym w badaniu nie brali udziału ludzie żyjący na skraju .

Co ciekawe, upodobania zwykle zmieniały się wraz z wiekiem. Młodsi ludzie częściej intensywniej poświęcali się zdobywaniu pieniędzy, dojrzalsi natomiast woleli spędzać więcej czasu w sposób ważniejszy dla nich jakościowo. Być ten aspekt odpowiada za fakt, że większość badań dowodzi, iż niż młodsi.

Jeśli ludzie chcą bardziej skupić się na swoim czasie, a mniej na pieniądzach, mogą podjąć pewne działania w celu zmiany perspektywy, np. poświęcać nieco mniej godzin na pracę, a skoncentrować się na tym, co daje im radość, bez względu na to czy chodzi o spędzanie większej ilości czasu w domu, pogłębianie hobby, czy zaangażowanie w działalność charytatywną - komentują uczeni.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Social Psychological and Personality Science.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 07:25:09, 13-01-2016 ~gość: 88.156.139.xxx

    Starsi już nie muszą tak intensywnie zdobywać pieniędzy, ponieważ w ciągu całego zawodowego życia zdążyli zabezpieczyć się materialnie, kupić i wyposażyć mieszkania,spędzić ciekawe urlopy itp. Młodzi natomiast są w okresie zdobywania powyższego.,dlatego priorytetem są pieniądze.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X