Strona głównaStyl życiaChcesz większego szczęścia? Bardziej ceń swój czas niż pieniądze

Chcesz większego szczęścia? Bardziej ceń swój czas niż pieniądze

Jeśli chcesz zwiększyć poczucie szczęścia, spędzaj więcej czasu na tym, co dla ciebie ważne, niż na zarabianiu pieniędzy.
Chcesz większego szczęścia? Bardziej ceń swój czas niż pieniądze Wielu z nas staje przed dylematem, czy więcej zarobić, czy też spędzić czas w jakościowo ceniony sposób. Jeśli chodzi o poczucie , odpowiedź jest prosta - trzeba wybierać to drugie, mówią uczeni z University of British Columbia.

Przeanalizowano sześć badań , w których wzięły udział ponad 4.600 osób. Część z nich bardziej ceniło sobie swój czas (tzn. duższy okres możliwości samodzielnego decydowania o tym, co się robi), inni zaś przywiązywali większą wagę do zarabiania pieniędzy. Co oczywiste, te preferencje przekładały się na wiele codziennych wyborów, np. relacje z innymi ludźmi, możliwość rozwijania , po prostu - sposób życia.

Okazało się, że ci, którzy bardziej cenili sobie czas iż pieniądze, odznaczali się wyższym poczucie szczęścia. Wyników nie zmieniło uwzględnienie takich czynników, jak płeć czy poziom zarobków, przy czym w badaniu nie brali udziału ludzie żyjący na skraju .

Co ciekawe, upodobania zwykle zmieniały się wraz z wiekiem. Młodsi ludzie częściej intensywniej poświęcali się zdobywaniu pieniędzy, dojrzalsi natomiast woleli spędzać więcej czasu w sposób ważniejszy dla nich jakościowo. Być ten aspekt odpowiada za fakt, że większość badań dowodzi, iż niż młodsi.

Jeśli ludzie chcą bardziej skupić się na swoim czasie, a mniej na pieniądzach, mogą podjąć pewne działania w celu zmiany perspektywy, np. poświęcać nieco mniej godzin na pracę, a skoncentrować się na tym, co daje im radość, bez względu na to czy chodzi o spędzanie większej ilości czasu w domu, pogłębianie hobby, czy zaangażowanie w działalność charytatywną - komentują uczeni.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Social Psychological and Personality Science.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 07:25:09, 13-01-2016 ~gość: 88.156.139.xxx

  Starsi już nie muszą tak intensywnie zdobywać pieniędzy, ponieważ w ciągu całego zawodowego życia zdążyli zabezpieczyć się materialnie, kupić i wyposażyć mieszkania,spędzić ciekawe urlopy itp. Młodzi natomiast są w okresie zdobywania powyższego.,dlatego priorytetem są pieniądze.
  ... zobacz więcej
 • 14:19:53, 03-03-2019 I.Roszek

  Witam. Szczęście-czas i pieniądze. Myślę,że Szczęście od nich nie zależy. Owszem, "money" dają poczucie bezpieczeństwa i stabilności finansowej,ale to tylko Kasa. Wprawdzie o nią rozbijają się związki,one to doprowadzają do sporów ,ale szczęście nie od nich zależy.SZCZĘŚCIE to nasz stan naturalny i wciąż je posiadamy. Tylko musimy nauczyć się doświadczać go. To na pewno temat długi i złożony.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Pola Nadziei
 • EWST.pl
 • Hospicja.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Oferty pracy