Strona głównaStyl życiaChleb "powszedni" juz w epoce kamienia - długo przed rozwojem rolnictwa

Chleb "powszedni" juz w epoce kamienia - długo przed rozwojem rolnictwa

Archeolodzy odkryli najstarszy chleb na świecie w kamiennych paleniskach na stanowisku archeologicznym w północno-wschodniej części Jordanii.
Chleb "powszedni" juz w epoce kamienia - długo przed rozwojem rolnictwa [© fkruger - Fotolia.com] Wyniki opublikowane w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” pokazują, że pozostałości chleba upieczonego około 14 400 lat temu stanowią najstarszy dowód na istnienie tego podstawowego składnika naszej diety. Odkrycie prowadzi też do pewnych ciekawych wniosków. Interesujące jest to, że wypiek powstał na 4000 lat przed upowszechnieniem się rolnictwa. Przesuwa też w czasie pierwsze dowody na istnienie o ponad 5000 lat wstecz.

Zespół archeologów z Uniwersytetu w Kopenhadze, University College London i Uniwersytetu w Cambridge przeanalizował pozostałości żywności na stanowisku łowiecko-zbierackim w Jordanii. 24 okruchy zbadane przez zespół noszą oznaki rozdrabniania, przesiewania i ugniatania.

Co było pierwsze: produkcja chleba czy rolnictwo?

Naukowcy uważają, że resztki pochodzą z płaskiego chleba wyprodukowanego na długo przed narodzinami rolnictwa. Ich zdaniem odkrycie chleba sugeruje, że jego produkcja mogła mieć wpływ na uprawę zbóż, co z kolei doprowadziło do boomu rolniczego w okresie neolitu. Przypuszczają również, że chleb był wypiekany, gdy ludzie zbierali się na uroczystość lub ucztę.

Zespół twierdzi, że znaleziony chleb przypominał współczesną pitę. Nasi przodkowie mogli używać chleba do chwytania kawałków pieczonego mięsa. Jest to więc być może nie tylko najstarszy chleb, ale i najstarsza kanapka. Wcześniej tytuł posiadacza najstarszego chleba – pochodzącego sprzed 9000 lat – dzierżyła .

Dowody na przygotowywanie produktów przypominających chleb

Jest to najwcześniejszy dowód na coś, co możemy nazwać kuchnią, w tym znaczeniu, że jest to produkt mieszany, tłumaczy profesor Dorian Fuller z University College London w wypowiedzi dla BBC - Brali płaski chleb, pieczoną gazelę i inne produkty, by użyć ich do przygotowania posiłku.
Pierwsza autorka badania, dr Amaia Arranz-Otaegui z Uniwersytetu w Kopenhadze, która odkryła pozostałości chleba, powiedziała, że jest to ostatnia rzecz, którą spodziewała się znaleźć w tym miejscu. „Chleb jest ważnym ogniwem łączącym naszą dawną i obecną kulturę żywieniową. Łączy nas z naszymi prehistorycznymi przodkami”. Chleb był prawdopodobnie wytwarzany w kilku etapach, obejmujących „mielenie ziaren zbóż i bulw sitowca w celu otrzymania drobnej mąki, mieszanie mąki z wodą w celu wytworzenia ciasta i w gorącym popiele paleniska lub na gorącym płaskim kamieniu”, wyjaśnia badaczka.
Znaczenie tego chleba polega na tym, że dowodzi on dodatkowego wysiłku wkładanego w produkcję żywności zawierającej mieszane składniki - mówi prof. Fuller - tak więc mamy do czynienia z przygotowaniem jakiegoś przepisu, a to oznacza, że chleb odgrywał szczególną rolę podczas specjalnych okazji. To z kolei wskazuje na jedną z możliwych motywacji, dlaczego ludzie później wybrali uprawę i udomowienie pszenicy i jęczmienia – ponieważ pszenica i jęczmień były gatunkami, które zajmowały już szczególne miejsce jako składniki specjalnych posiłków.
W wywiadzie dla brytyjskiego dziennika The Guardian dr Arranz-Otaegui stwierdza: „Pozostałości jedzenia były przez długi czas ignorowane w archeologii i dlatego nie są wystarczająco zbadane. Jestem przekonana, że jeśli zbadamy starsze stanowiska, możemy znaleźć chlebopodobne produkty zbożowe [na przykład] z okresu paleolitu, 25 000 lat temu”.

Zespół nie próbował jeszcze odtworzyć przepisu. Może prędzej podejmą się tego kucharze-celebryci w jednym z telewizyjnych programów kulinarnych?

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy