Strona głównaStyl życiaChodzisz późno spać? Możesz wcześniej umrzeć

Chodzisz późno spać? Możesz wcześniej umrzeć

Jeśli jesteś „nocnym markiem" i lubisz późno chodzić spać, twój rytm dobowy jest większym zagrożeniem dla zdrowia niż ten cechujący „ranne ptaszki". Ludzie, którzy przesiadują po nocach, są bardziej zagrożeni wcześniejszą śmiercią.
Chodzisz późno spać? Możesz wcześniej umrzeć [Fot. Rido - Fotolia.com] Według uczonych z University of Surrey, osoby mające naturalne skłonności do wcześniejszego kładzenia się spać i wstawania „wraz z kurami" częściej żyją dłużej niż ludzie lubiący chodzący spać w późnych godzinach nocnych.

Badacze przeanalizowali dane niemal pół miliona ludzi i obliczyli, że „nocne marki" odznaczają się o 10 proc. wyższym ryzykiem wcześniejszej śmierci niż ludzie wstający wraz ze słońcem.

Skąd to zagrożenie? Wiele wcześniejszych testów wykazało, że nocny tryb życia może mieć zły wplyw na organizm. Odkryto m. in., że aktywność do późnych godzin zaburza , zwiększa ryzyko i sprzyja , a także skutkuje wyższym prawdopodobieństwem zaburzeń psychicznych. Wszystko to może przekładać się na wyższe prawdopodobieństwo poważnych problemów zdrowotnych, a w konsekwencji wcześniejszego zgonu.

To niedopasowanie między nocnych marków a światem zewnętrznym może prowadzić na dłuższą metę do problemów zdrowotnych, szczególnie jeśli harmonogram dni jest nieregularny, wyjaśniają eksperci. Niemniej, nawet kiedy uwzględniono spodziewane problemy zdrowotne u ludzi późno chodzących spać, ciagle odznaczali się oni o 10 procent wyższym ryzykiem śmierci.

Jak uważają chronobiolodzy, praca nad dostosowaniem się do dziennego rytmu funkcjonowania powinna przynieść korzyści zdrowotne i zwiększyć szanse na .

Wyniki badań opublikowano w kwietniowym wydaniu magazynu Chronobiology International.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy