Strona głównaStyl życiaChoinka - w świątecznym drzewku mogą być tysiące owadów

Choinka - w świątecznym drzewku mogą być tysiące owadów

Poza ozdobami, w choince może znajdować się coś jeszcze - 25 tysięcy owadów, roztoczy i pająków może spać w środku drzewa.
Choinka - w świątecznym drzewku mogą być tysiące owadów [fot. Free-Photos z Pixabay]
W ukrywa się wiele owadów, mówi prof. Bjarte Jordal z Muzeum Uniwersyteckiego w Bergen. Można w niej znaleźć: skoczogonki, psotniki (gryzki), , ćmy, pająki i wiele innych.

Podczas badań choinek w niektórych drzewach stwierdzono aż 25 tysięcy różnych żyjątek, mówi prof. Jordal.

Owady wybierają drzewka, by przezimować. Zwykle wytwarzają specjalną ciecz i są całkowicie nieaktywne. Jednakże budzą się, gdy drzewo zostaje wniesione do ciepłego salonu, sądząc z temperatury otoczenia, że nadeszła wiosna.

Nie ma się jednak specjalnie czym martwić, wyjaśnia prof. Jordal. Po przebudzeniu się owady raczej zostają na drzewie. Większość z nich, ponieważ nie mają się czym odżywiać, szybko wysychnie i umrze. Nie stanowią zagrożenia dla ludzi czy mebli. Jeżeli jednak na drzewie znajduje się bardzo duża liczba roztoczy, u ludzi z poważnymi mogą wystąpić niepożądane reakcje.

Owady nie są łatwo dostrzegalne, ale wystarczy potrząsnąć drzewkiem nad jakąś białą tkaniną, by się przekonać, że choinka stanowi mieszkanie dla wielu żyjątek. Warto też pamiętać, że mogą się w nim znaleźć , ale najczęściej są w stanie hibernacji, kiedy przynosimy drzewo do domu i martwe, gdy je wynosimy, wyjaśnia prof. Jordal. Ryzyko ugryzienia jest więc minimalne.

W każdym razie, nawet jeśli niebezpieczeństwo czy uciążliwość ze strony owdów w drzewku jest niska, jak zminimalizować ilość owadów w choince? Najlepszy jest zakup lokalnie uprawianego drzewa o, ponieważ najprawdopodobniej ma ono ograniczoną faunę. Jednakże w żadnym wypadku nie należy czyścić ani spłukiwać choinki, ponieważ spowoduje to uszkodzenie drzewka. Zresztą nie ma się czego bać. Należy wziąć pod uwagę, że w roślinach doniczkowych też jest mnóstwo owadów, przypomina prof. Jordal.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy