Strona głównaStyl życiaCo drugi Polak zadowolony ze swojego wyglądu

Co drugi Polak zadowolony ze swojego wyglądu

Prawie połowa Polaków jest zadowolona ze swojego wyglądu zewnętrznego i nie chce nic w nim zmieniać – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Nieco ponad jedna czwarta – mimo deklarowanej satysfakcji – myśli o dokonaniu jakichś korekt w swym wyglądzie. Jedna piąta ogółu badanych jest niezadowolona ze swojej powierzchowności i ogromna większość spośród nich ma potrzebę zmiany tego stanu rzeczy.
Co drugi Polak zadowolony ze swojego wyglądu [Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com] Zdecydowana większość Polaków (87%) przywiązuje dużą wagę do własnego zewnętrznego, przy czym dla niepełna dwóch piątych (37%) ich prezencja jest sprawą bardzo ważną. Kobiety przywiązują większą wagę do własnego wyglądu niż mężczyźni, niemniej jednak także wśród nich takie deklaracje składa ogromna większość (odpowiednio 93% i 80%).

Seniorzy: wygląd to kwestia drugorzędna

Jednym z czynników różnicujących w pewnym stopniu postawy wobec własnej powierzchowności jest wiek. Relatywnie największe znacznie do swojego wyglądu przywiązują osoby najmłodsze, będące jeszcze w trakcie kształtowania swej tożsamości i wizerunku, dla których wygląd zewnętrzny – strój, fryzura, ubranie – zawiera stosunkowo najwięcej „kodów” przesądzających o kulturowej i społecznej przynależności. Im jesteśmy starsi, tym częściej kwestie wyglądu stają się sprawą drugo- lub trzeciorzędną, niemniej jednak – jak świadczą deklaracje badanych – wciąż istotną. Wśród najmłodszych badanych odsetek tych, którzy przywiązują dużą wagę do własnego wyglądu, wynosi 93%, wśród najstarszych respondentów (powyżej 65 roku życia) kształtuje się na poziomie 83% wskazań. Granicą, po której wygląd nieco traci na znaczeniu, wydaje się być wiek około 55 lat – w grupach powyżej tej granicy relatywnie największe odsetki deklarują désintéressment wobec swojego wyglądu zewnętrznego (15%).

Spośród grup społeczno-zawodowych za nieważny swój wygląd zewnętrzny relatywnie najczęściej uznają renciści (26%) oraz osoby bezrobotne, a wśród aktywnych zawodowo robotnicy niewykwalifikowani (po 15% wskazań), a więc te grupy które – jak można sądzić – częściej borykają się z innymi problemami życiowymi. Zdecydowana większość Polaków uważa, że dobra prezencja sprzyja powodzeniu w życiu osobistym i zawodowym. Niespełna trzy czwarte badanych jest zdania, że wygląd ma duży lub bardzo duży wpływ na powodzenie w życiu osobistym oraz przebiegu (po 70%). Jedna trzecia uważa nawet, że wygląd przesądza o powodzeniu w życiu zawodowym i osobistym (odpowiednio 33% i 32%).

Wygląd ma znaczenie

Zdaniem Polaków nie tylko wygląd zewnętrzny, którego głównym elementem są walory fizyczne, ma wpływ na powodzenie życiowe – liczy się jeszcze dbałość o swój wizerunek. Ponad dwie piąte badanych ocenia, że zadbana fryzura, dobry makijaż i odpowiednie ubranie w dużym stopniu mogą przyczynić się do sukcesów życiowych (42%), uwypuklając atuty czy tuszując mankamenty urody. Prawie połowa (49%) ocenia, że „bycie zadbanym” – fryzura makijaż i ubranie – ma średni wpływ na powodzenie życiowe. Zaledwie 8% nie dostrzega takiego związku lub uznaje go za nieistotny. Mniejsze znaczenie dla sukcesów w życiu ma, zdaniem badanych, zgrabne, . Niespełna jedna trzecia respondentów uważa, że wysportowana i zgodna z aktualnymi kanonami urody sylwetka w dużym stopniu może przyczynić się do osiągnięcia powodzenia w życiu (30%). Połowa (50%) uważa, że dbałość o sylwetkę w średnim stopniu wpływa na sukcesy życiowe. O nieistotności lub braku tego rodzaju zależności przekonanych jest 18% badanych.

Akceptacja własnego wyglądu spada z wiekeim


Ponad trzy czwarte Polaków akceptuje swój wygląd zewnętrzny i wyraża zadowolenie z własnej sylwetki, przy czym blisko jedna czwarta jest w pełni usatysfakcjonowana tym, co widzi w lustrze (23%), a pozostałe 54% „raczej” się sobie podoba. Co piąty ankietowany nie jest zadowolony ze swego wyglądu (20%), jednak tylko 3 osoby na sto zupełnie nie akceptują swej powierzchowności (3%).

Częściej nieusatysfakcjonowane swoim wyglądem są Polki niż Polacy. Jedna czwarta kobiet jest z niego niezadowolona (25%), choć trzeba podkreślić, że najczęściej jedynie „raczej niezadowolona”, podczas gdy dezaprobatę swojego wyglądu wyraża tylko 16% mężczyzn. Panowie wyraźnie częściej niż panie są też „zdecydowanie zadowoleni” z tego, jak się prezentują (odpowiednio 27% i 20%).

Jeśli idzie o wiek, to najbardziej usatysfakcjonowani swoim wyglądem są najmłodsi respondenci, od 18 do 24 roku życia, potem z każdą dekadą przybywa powodów do niezadowolenia. Najwięcej głosów braku akceptacji dla swojej fizyczności notujemy wśród respondentów w wieku 55–64 lata (27%). Co ciekawe, osoby z wykształceniem podstawowym są bardziej zadowolone ze swojego wyglądu niż wszyscy pozostali.

Dezaprobacie własnego wizerunku sprzyja też gorsza ocena warunków materialnych: wśród osób uważających je za złe lub przeciętne odsetek głosów braku akceptacji sięga niemal jednej czwartej wskazań. Spośród grup społeczno-zawodowych najbardziej krytycznie swój wizerunek oceniają renciści (36%), osoby bezrobotne (35%) oraz rolnicy (25%). Niemal co drugi Polak lubi siebie takim, jakim jest, i nie chce niczego zmieniać w swoim wyglądzie (49%). Prawie tylu samo nie jest z siebie do końca zadowolonych i chętnie coś by w swoim wizerunku poprawiło (47%).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:28:23, 27-09-2017 ~gość: 94.254.156.xxx

    Co drugi Polak ma gębe jak diabeł p...!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy