Strona głównaStyl życiaCo jeść na stres?

Co jeść na stres?

Kiedy odczuwasz stres, często masz ochotę na jakąś przekąskę, niestety zwykle na coś bardzo słodkiego lub tłustego, tymczasem nie jest to najlepszy wybór. Warto wówczas sięgnąć po taki produkt, który pomoże organizmowi odzyskać równowagę zaburzoną w wyniku odczuwania stresu. Szczególnie przydatne mogą być:
Co jeść na stres? [Fot. M.studio - Fotolia.com] Szpinak

Zawiera duże ilości magnezu, „pierwiastka spokoju" - uspokoi nerwy i pomoże zasnąć. Newielka miseczka dostarczy 40 proc. dziennego zapotrzebowania na ten minerał.

Szparagi

Objawy depresyjne są związane z niskim poziomem kwasu foliowego, a jednym z warzyw, które dostarczy ten składnik, są szparagi. Kubeczek szparagów to dwie trzecie dziennego zapotrzebowania na .

Migdały

Przydadzą dużych ilości witaminy B2 oraz E, które pomagają wzmocnić układ immunologiczny podczas stresu. Już kilka migdałów dziennie pozwoli na uchronienie się przed ewentualnymi szkodliwymi efektami stresu.

Awokado

Dla zdrowia komórek nerwowych, w tym komórek mózgowych, potrzeba witamin z grupy B. Odkryto też, że odczuwanie niepokoju nierzadko ma związek z niedoborami tych witamin. zawiera ich w dużych ilościach, więc jak najszybciej zaopatrz się w ten owoc. Poza tym jest również bogaty w jednonienasycone kwasy tluszczowe i potas, które pomogą ustabilizować ciśnienie krwi.

Łosoś

A także makrela, sardynki i inne tluste ryby są bogate w kwasy omega-3, które mają udział w mechanizmach prowadzacych do poprawy nastroju i zdolności poznawczych. pomogą też zapobiec podwyższeniu poziomu kortyzolu, tzw. hormonu stresu, a także adrenaliny w pełnych napięcia sytuacjach.

Orzechy

Różnego rodzaju także dostarczą kwasów omega-3, a poza tym część z nich jest bogatych w - jego niedobory wywołują stany lękowe.

Indyk

Po zjedzeniu indyka możesz odczuwać senność - to z powodu tryptofanu, aminokwasu w indyku. Tryptofan odpowiada za przesłanie do mózgu, aby uwolnić serotoninę, neuroprzekaźnik odpowiadający za dobre samopoczucie, osłabienie nastrojów depresyjnych czy .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy