Strona głównaStyl życiaCo ludzie mówią i jak się zachowują przed śmiercią - relacje pielęgniarek

Co ludzie mówią i jak się zachowują przed śmiercią - relacje pielęgniarek

Pielęgniarki z Royal Stoke University Hospital w Wielkiej Brytanii w rozmowie dla BBC relacjonują, co mówią pacjenci na kilka dni czy chwil przed śmiercią.
Co ludzie mówią i jak się zachowują przed śmiercią - relacje pielęgniarek [Fot. sebra - Fotolia.com] Nie ma jednego sposobu na pożegnanie, nie ma tez takich samych , mówią członkowie personelu medycznego. W każdym razie te przed odejściem cechują się dużym ładunkiem emocjonalnym i ogromnym wzruszeniem.

Niektórzy przed śmiercią wyrażają swoje największe żale i obawy, inni deklarują niezwykłe wizje. Co szczególnie ciekawe, wbrew powszechnemu przekonaniu, śmiertelnie chorzy - jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z Uniwersytetu Południowej Karoliny - są przed zgonem bardziej pozytywni niż można by się było spodziewać. Wielu z nich odwołuje się do i wartości rodzinnych, by złagodzić .

W klipie dla BBC pielegniarki wspominają słowa i zachowania umierających pacjentów:
 • Zdarza się, że chory mówi, że np. za kilka tygodni ma osiemdziesiąte urodziny, więc poczeka na nie, weźmie udział w przyjęciu z tej okazji, a potem odejdzie. I tak się dzieje...
 • Jedna z pielęgniarek wspomina pacjentów, którzy byli na wpół przytomni i mówili, że widzieli niebo, które było zachwycające, dlatego z radością czekają na śmierć.
 • Ostatnim życzeniem pewnego pacjenta była obecność jego psa rasy Border collie przy łóżku. I tak się stało - mężczyzna umarł z ukochanym pupilem u boku. Inny pacjent również chciał odejść w towarzystwie swojego psa - owczarka niemieckiego.
 • Pewna para, która chorowała w tym samym czasie, poprosiła, by przysunięto ich łóżka i trzymając się za ręce małżonkowie śpiewali: Slow boat to China, piosenkę wykonywaną przez Peggy Lee i Binga Crosby'ego.
 • Jeden pacjent podkreślał przed śmiercią, że życie jest za krótkie i trzeba robić, to co się chce, to co nas uszczęśliwia.
 • Wielu pacjentów narzeka, że długo pracowali, a kiedy wreszcie przeszli na emeryturę, zaczęli chorować, więc nie mieli nigdy czasu na robienie tego, co planowali po zakończeniu zawodowych przedsięwzięć.
Klip można obejrzeć tutaj:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

DWA + DWA =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kosciol.pl
 • Aktywni 50+
 • Hospicja.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X