Strona głównaStyl życiaCo sprawia, że ludzie przestają prowadzić samochód

Co sprawia, że ludzie przestają prowadzić samochód

Jakie czynniki sprawiają, że osoby starsze przestają prowadzić samochód? Oceniono to w nowym badaniu Washington University School of Medicine.
Co sprawia, że ludzie przestają prowadzić samochód [fot. Pexels from Pixabay]
- Choroba Alzheimera rozwija się przez długi czas: okres, w którym nie ma żadnych objawów, ale proces chorobowy rozwija się w mózgu, może trwać od 10 do 15 lat - mówi dr Ganesh M. Babulal z Washington University School of Medicine w St. Louis. - Chcieliśmy sprawdzić, czy osoby starsze z objawami wczesnej częściej przestają niż osoby bez tych objawów - dodaje.

W badaniu wzięło udział 283 uczestników, których średnia wieku wynosiła 72 lata i którzy prowadzili samochód przynajmniej raz w tygodniu. Na początku przeszli testy poznawcze, a następnie byli im poddawani co roku, średnio przez 5,6 roku. Ponadto na początku, a dalej co dwa do trzech lat, przeprowadzano u nich skanowanie mózgu i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

W trakcie badania 24 osoby przestały prowadzić pojazdy, 15 osób zmarło, a u 46 osób wystąpiły zaburzenia funkcji poznawczych. Wśród osób, które przestały prowadzić samochód, dziewięć miało problemy neurologiczne, cztery doświadczyły znaczących zaburzeń wzroku, osiem miało ogólne problemy zdrowotne, a trzy przeniosły się do domu opieki.

W całej grupie około jedna trzecia osób spełniała kryteria przedklinicznej choroby Alzheimera, co oceniono na podstawie poziomu biomarkerów choroby - złogów amyloidowych i splątków tau - w obrazowaniu mózgu i płynie mózgowo-rdzeniowym. Jak odkryto, kobiety, u których wystąpiły zaburzenia poznawcze oraz uczestnicy, którzy wypadli gorzej w testach poznawczych, częściej przerywali prowadzenie pojazdu niż uczestnicy płci męskiej, ci, którzy nie mieli problemów poznawczych i ci, którzy wypadli lepiej we wspomnianych testach. Ilość złogów amyloidowych i splątków tau w mózgach i płynie mózgowo-rdzeniowym nie pozwalała przewidzieć zaprzestania prowadzenia pojazdów.

Spośród wszystkich uczestników 58 proc. kobiet przestało prowadzić samochód w porównaniu do 42 proc. mężczyzn. Spośród 48 osób, u których wystąpiły , 27 proc. przestało prowadzić samochód w porównaniu do 4 proc. tych, u których nie wystąpiły zaburzenia funkcji poznawczych i 30 proc. osób z niskimi wynikami testów poznawczych przestało prowadzić pojazdy w porównaniu z 7 proc. osób z wyższymi wynikami.

Po uwzględnieniu innych czynników, które mogą mieć wpływ na zaprzestanie prowadzenia pojazdów, obliczono, że kobiety czterokrotnie częściej niż mężczyźni zaprzestały prowadzenia pojazdów. Osoby spełniające kryteria zaburzeń poznawczych były 3,5 razy bardziej skłonne do zaprzestania prowadzenia pojazdów niż osoby bez problemów poznawczych. Wreszcie, uczestnicy z niższymi wynikami w testach poznawczych byli o 30 proc. bardziej skłonni do zaprzestania prowadzenia pojazdu niż ludzie z wyższymi wynikami.

Wyniki potwierdzają zalecenia Amerykańskiej Akademii Neurologii z 2010 roku, zgodnie z którymi progresja do łagodnych zaburzeń funkcji poznawczych na podstawie skali klinicznej oceny demencji zwiększa ryzyko związane z prowadzeniem pojazdu i w takim przypadku należy zaprzestać ich prowadzenia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy