Strona głównaStyl życiaCo to jest cyberochrona i dlaczego jest niezbędna dla każdego użytkownika internetu?

Co to jest cyberochrona i dlaczego jest niezbędna dla każdego użytkownika internetu?

Cyberochrona najprościej ujmując, jest to ochrona w sieci internet. Czy warto się nią przejmować? Jakie zagrożenia niesie ze sobą brak ochrony w sieci? W jaki sposób użytkownik może chronić siebie i swój komputer przed zagrożeniami z zewnątrz? Odpowiedzi na te pytania w artykule poniżej.
Co to jest cyberochrona i dlaczego jest niezbędna dla każdego użytkownika internetu? [Fot. m.mphoto - Fotolia.com]

Dlaczego tak ważna jest ochrona w sieci?

Z uwagi na fakt, że, zwłaszcza w tym roku, obecność internautów w sieci jest mocno zawyżona, coraz więcej oszustów tylko czyha, żeby kogoś okraść. Na to narażone są zwłaszcza osoby starsze. Nawet jeśli użytkownik korzysta niewiele z sieci, czy raczej nie przeprowadza operacji w stylu internetowych przelewów czy zakupów, może się wydawać, że jest raczej bezpieczny. Niestety, właśnie to starsze osoby, korzystające nawet w niewielkim stopniu z sieci, mogą być potencjalnym celem ataków. W związku z tym każdy użytkownik, starszy czy młodszy, powinien przed takimi atakami się chronić.

Przykłady ochrony w sieci

Pierwszy przykład, co powinniśmy zrobić od razu po zakupie komputera i podłączeniu się do sieci, to instalacja programu antywirusowego. Na rynku można znaleźć zarówno darmowe programy, dające podstawową ochronę, jak również trochę bardziej zaawansowane narzędzia, które szerzej zaopiekują się bezpieczeństwem w sieci. Dzięki takiemu programowi, możemy na przykład zablokować pobieranie złośliwego pliku, który może zablokować pliki w komputerze lub ukraść hasła do różnych stron. Można też pozbyć się plików śmieci, które spowalniają system, albo usunąć śledzące aktywność użytkowników pliki cookies (ciasteczka).

Drugi, częściowo związany z pierwszym, to tworzenie silnych haseł. Wiele starszych osób ma albo niezabezpieczone komputery, albo te hasła są zbyt słabe, bardzo łatwe do złamania. Przeglądarki takie jak Google Chrome podpowiadają przy pierwszej rejestracji do danego portalu silne hasło, warto z niego skorzystać. Zazwyczaj proponuje się, by hasła miały minimum 6-8 znaków, zawierały duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne (na przykład wykrzyknik, czy znak zapytania). Idealnie byłoby takie hasło zapamiętać samodzielnie, ale jest też opcja automatycznego zapamiętywania haseł.

Bardzo ważny, następny punkt to nieotwieranie wiadomości email, które mogą się nam wydawać podejrzane. Co to znaczy? Na przykład, przychodzi email z "banku", w którym napisano, że coś się stało z kontem użytkownika i musi kliknąć w link (odnośnik do innej strony). Absolutnie nie wolno klikać w ten link! Bank zazwyczaj w takich przypadkach dzwoni do klienta. Jeśli jednak sami chcemy się upewnić, to warto wybrać numer infolinii bankowej i zweryfikować, czy bank faktycznie wysyłał taki mail. Kliknięcie w takiego linka mogłoby spowodować kradzież danych osobowych, danych do logowania, a w konsekwencji kradzież pieniędzy, czy nawet złożenie wniosku o pożyczkę. Oszuści również mogą zadzwonić do użytkownika, podając się na przykład za pracownika firmy Microsoft. W celu rzekomej "ochrony" będą prosili o dane do logowania komputera lub o zainstalowanie konkretnego programu, dzięki któremu będą mogli przejmować dane użytkownika. To jest również próba oszustwa i należy się jak najszybciej rozłączyć, a maile z podejrzanymi linkami, albo mające dziwny adres email, trzeba usunąć jak najszybciej.

Następne pomocne narzędzie, które pomoże zwiększyć bezpieczeństwo, to pobranie VPN. VPN czyli Virtual Private Network (Wirtualna Sieć Prywatna) to program, przez który łączymy się z internetem. Dzięki takiemu łączeniu, VPN jest w stanie zablokować potencjalne osoby trzecie, które mogłyby się wkraść do komputera w trakcie przeglądania sieci. Dodatkowo zapewniają nam anonimowość i w razie potrzeby, mogą wskazywać inną lokalizację niż rzeczywista. Ustala bezpieczne, szyfrowane połączenie, do którego trudniej się będzie przedostać oszustom. Dostępne są zarówno darmowe wersje próbne, jak i płatne, które można dodatkowo zainstalować na swoim telefonie, jeśli i na nim korzystamy z internetu.

Ustawienia prywatności w przeglądarce to kolejna istotna kwestia. W dzisiejszych czasach, handel i rozrywka rozkwita w internecie. Można zakupić praktycznie każdą rzecz czy usługę, z dostawą pod drzwi. Dość głośne afery w związku z wyciekiem danych milionów osób z Facebooka, czy przechowywanie danych wrażliwych na swoich serwerach, to tylko niektóre grzeszki internetowych firm. Po każdym korzystaniu z przeglądarki warto rozważyć usuwanie historii przeglądania i ustawienie w opcjach przeglądarki na brak zgody na przesyłanie danych odnośnie tego, w jaki sposób użytkownik korzysta z sieci. Nie zabezpieczając tego, firmy mają możliwość dopasowywania chociażby reklam i innych wyświetlanych treści na podstawie tego co użytkownik przeglądał.

Podsumowanie

Cyberochrona powinna być priorytetem w dzisiejszych czasach, gdzie lwią część codziennego czasu przeznaczamy na korzystanie z internetu w różnych celach. Bezpieczeństwo to sprawa pierwszorzędna, a jeśli możemy niewielkim nakładem czasowym czy finansowym zapewnić sobie ochronę danych, to tym bardziej trzeba z tego skorzystać.

Artykuł przygotowany przy współpracy z NordVPN

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy