Strona głównaStyl życiaCoca-Cola w Polsce: czterdzieści lat minęło

Coca-Cola w Polsce: czterdzieści lat minęło

Dziś mija 40 rocznica obecności Coca-Coli w Polsce. Coca-Cola pojawiła się w Polsce w 1957 roku podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, jednak produkcja Coca-Coli w oparciu o licencję rozpoczęła się dokładnie 19 lipca 1972 roku. Gdy karmelowy napój zadebiutował w sklepach, tylko w pierwszym dniu sprzedaży w warszawskim Supersamie i Sezamie, w ciągu zaledwie jednej godziny klienci kupili aż 5760 butelek Coca-Coli.
Historia Coca-Coli w Polsce sięga 1957 roku, kiedy przybyła do Polski z „Zachodu” i można jej było spróbować na stoisku amerykańskim podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich. W latach 60-tych była dostępna, ale tylko w sklepach walutowych: Pewexie i Baltonie.

fot. pap/ materiały prasowe Coca-ColaRozpoczęcie produkcji Coca-Coli w Polsce przypada na okres sprawowania rządów przez Edwarda Gierka. Dzięki podpisaniu umowy o współpracy z The Coca-Cola Company, 19 lipca 1972 r., w Warszawskich Zakładach Piwowarskich ruszyła pierwsza linia rozlewnicza Coca-Coli z dostarczonego do Polski koncentratu. Pierwsze 7 mln szklanych opakowań sprowadzono aż z Hiszpanii. Gdy karmelowy napój zadebiutował w sklepach - w pierwszym dniu sprzedaży w warszawskim Supersamie i Sezamie, w ciągu jednej godziny klienci kupili aż 5.760 butelek Coca-Coli. W latach 70-tych, w szczytowym momencie produkcja roczna tego napoju osiągnęła 176 tysięcy hektolitrów. Jak donosiło Życie Warszawy z 1976 r., cena 1 litrowej butelki Coca-Coli wynosiła 19 zł, zaś kaucja 8 zł.

Wraz z upływem lat wizerunek Coca-Coli zmieniał się. W latach 50-tych i 60-tych - niedostępna jeszcze w Polsce Coca-Cola - w oficjalnej propagandzie polskich władz pozostaje symbolem zgniłego kapitalizmu. Nie braknie kwiecistych określeń w stylu charakterystycznym dla socjalistycznej nowomowy tego okresu - Coca-Colę nazywano „konsumpcyjnym symbolem wrogiego systemu”, „imperializmem w płynie” albo „stonką ziemniaczaną w płynie”. W tamtym okresie do Polski trafiają z Zachodu nieliczne puszki Coca-Coli. Wtedy dla wielu Polaków picie tego napoju i symbolu Zachodu było swoistą manifestacją pozycji społecznej i przywiązania do wolności.

Podczas 40-letniej historii Coca-Coli w Polsce autorami haseł reklamowych byli najwięksi mistrzowie języka polskiego. Melchior Wańkowicz, autor sloganu „Cukier krzepi”, do konkursu na hasło reklamowe Coca-Coli w 1982 r. zgłosił „Yes, Coca-Cola”. Hasło Wańkowicza przegrało z ponadczasowym sloganem Agnieszki Osieckiej - „Coca-Cola. To jest to!”. W 2005 nowe hasło stworzył językoznawca prof. – „Coca-Cola. Co za radość”.

Wraz z przemianami polityczno-gospodarczymi zaczęły się nowe czasy dla firmy . W 1991 r. powstało pierwsze biuro w Pałacu Kultury i Nauki, zatrudniające wówczas 15 osób. Cóż za paradoks - ikona kapitalizmu znalazła siedzibę w darze Stalina dla narodu polskiego, symbolu systemu komunistycznego. Latem 1992 roku do sklepów w Szczecinie trafiła pierwsza lodówka Coca-Coli. Natomiast pierwszy automat do sprzedaży napojów firmy został zainstalowany w Lublinie w 1997 r. Pierwsza kampania z okazji , która dla wielu konsumentów rozpoczyna okres świąteczny, pojawiła się w 1996 roku.

Obecnie system firm Coca-Cola w Polsce zatrudnia bezpośrednio ponad 2700 pracowników, jednak w skali całego kraju ma wpływ na stworzenie miejsc pracy dla około 20 tys. osób, co stanowi ok. 0,11% liczby zatrudnionych w polskiej gospodarce. Około połowa tych miejsc pracy jest związana z sektorem produkcji, usług oraz handlu detalicznego. Inne branże, ściśle powiązane z systemem firm Coca-Cola, to przemysł cukrowniczy oraz transport.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy