Strona głównaStyl życiaCodzienna aktywność poprawi twoje poczucie szczęścia

Codzienna aktywność poprawi twoje poczucie szczęścia

Aktywność fizyczna czyni nas szczęśliwszymi i ma istotne znaczenie dla zachowania zdrowia psychicznego.
Codzienna aktywność poprawi twoje poczucie szczęścia [fot. Dominic Winkel from Pixabay]
Naukowcy z Instytutu Technologii w Karlsruhe odkryli, że codzienne , nawet takie, jak wchodzenie po schodach, znacząco poprawiają samopoczucie, szczególnie u osób podatnych na zaburzenia psychiczne.

Wszyscy wiedzą, że ćwiczenia poprawiają samopoczucie fizyczne i zdrowie psychiczne. Teraz jednak zbadano wpływ takich codziennych czynności, jak wchodzenie po schodach, przejście na przystanek, czy do sklepu. Jak odkryto, nawet codzienne wchodzenie po schodach może pomóc nam poczuć bardziej skoncentrowanymi i pełnymi energii. Po prostu poprawia samopoczucie, mówią autorzy badań.

Wyniki badań mają szczególne znaczenie w sytuacji ograniczeń związanych z pandemią i nadchodzącą zimą. - Obecnie doświadczamy znacznych obostrzeń w życiu publicznym i kontaktach z innymi, które mogą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Aby lepiej się mieć, warto np. częściej wchodzić po schodach - mówi prof. Heike Tost, współautorka badań.

W badaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, które przez siedem dni nosiły czujniki . Jak ustalono, bezpośrednio po aktywności ludzie byli bardziej czujni i tryskali większą . Okazało się, że zdolność koncentracji i energia są ważnymi składnikami dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego uczestników.

Te analizy połączono z tomografią z rezonansu magnetycznego. Zmierzono objętość szarej materii mózgowej, aby dowiedzieć się, które obszary mózgu odgrywają rolę w tych codziennych aktywnościach. Jak stwierdzono, część kory zakrętu obręczy jest ważna dla interakcji między codzienną aktywnością a emocjonalnym dobrostanem. To właśnie w tym regionie mózgu regulowane są emocje i odporność na zaburzenia psychiczne. - Osoby z mniejszą objętością szarej istoty mózgu w tym regionie i wyższym ryzykiem zaburzeń psychicznych czuły się bardziej ospałe i zmęczone, gdy były nieaktywne fizycznie. Jednakże po codziennych działaniach osoby te były jeszcze bardziej przepełnione energią niż ludzie o większej objętości mózgu w tym obszarze - wyjaśnia prof. Tost.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć