Strona głównaStyl życiaCodzienna (różnoraka) aktywność pomaga osłabić ryzyko demencji

Codzienna (różnoraka) aktywność pomaga osłabić ryzyko demencji

Aktywność fizyczna i umysłowa, w tym prace domowe, ćwiczenia i wizyty u rodziny oraz przyjaciół, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko demencji. Przyjrzano się efektom tych działań, a także aktywnościom umysłowym i korzystaniu z urządzeń elektronicznych u osób zarówno z wyższym genetycznym ryzykiem demencji, jak i bez niego.
Codzienna (różnoraka) aktywność pomaga osłabić ryzyko demencji [fot. Carme Lafay from Pixabay]
- Wiele badań zidentyfikowało możliwe czynniki ryzyka demencji, chcieliśmy jednak dowiedzieć się więcej o różnych nawykach dotyczących stylu życia i ich potencjalnej roli w zapobieganiu - mówi dr Huan Song z Uniwersytetu Sichuan w Chengdu. - Nasze badanie wykazało, że ćwiczenia, prace domowe i wizyty towarzyskie były związane ze zmniejszonym ryzykiem różnych rodzajów otępienia - dodaje.

Ponad pół miliona osób zapytano o to, jak często , uprawiają forsowny , a także czy wykonują prace domowe, mają jakieś obowiązki zawodowe oraz z jakiego środka transportu korzystają.

To nie wszystko. Uczestnicy podali też informacje o poziomie wykształcenia, obecnej aktywności edukacyjnej (kształcenie ustawiczne), częstotliwość spotkań z przyjaciółmi i rodziną, chodzenie do pubów, klubów towarzyskich lub na spotkania religijne oraz o to, jak często korzystają z urządzeń elektronicznych: grając w gry komputerowe, oglądając telewizję, czy rozmawiając przez telefon.

Sprawdzono też, czy badane osoby mają wśród swoich bliskich kogoś, kto choruje na demencję.

Jak ustalono po kilkunastu latach, osoby najbardziej aktywne: często ćwiczące, wykonujące prace domowe oraz codziennie spotykające się z rodziną i przyjaciółmi, miały odpowiednio o 35, 21 i 15 proc. niższe ryzyko demencji w porównaniu z pozostałymi. Ten ochronny efekt obliczono po uwzględnieniu różnych czynników otępienia, takich jak: wiek, poziom dochodów i palenie papierosów.

- Nasze badanie pokazało, że częstsze angażowanie się w aktywność fizyczną i umysłową może zmniejszyć ryzyko demencji. Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić nasze odkrycia. Jednak wyniki wskazują, że wprowadzenie prostych zmian w stylu życia może być korzystne - wyjaśnia dr Song.

Co ważne, każdy zyskał na aktywności fizycznej i psychicznej, niezależnie od tego, czy ktoś w rodzinie chorował na otępienie.

Na podstawie: Study:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy