Strona głównaStyl życiaCodzienne czynności - np. gotowanie - pomagają uchronić się przed chorobami serca

Codzienne czynności - np. gotowanie - pomagają uchronić się przed chorobami serca

Bieganie czy szybki marsz to nie jedyne sposoby na zmniejszenie ryzyka chorób serca. Proste rutynowe czynności, w tym prace domowe, ogrodnictwo, gotowanie i dobra opieka nad samym/samą sobą, np. regularne branie prysznica, może korzystnie wpłynąć na zdrowie układu krążenia.
Codzienne czynności - np. gotowanie - pomagają uchronić się przed chorobami serca [fot. Finn Bjurvoll Hansen from Pixabay]
W porównaniu z kobietami, które w ciągu dnia krzątały się mniej niż dwie godziny dziennie, panie, które przeznaczały na różne drobne prace cztery godziny, miały o 43 proc. niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, o 43 proc. niższe zagrożenie chorobą wieńcową, o 30 proc. niższe ryzyko , a zwłaszcza o 62 proc. niższe prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób układu krążenia.

- Każda forma ruchu liczy się w zapobieganiu chorobom. Spędzanie dłuższego czasu na codziennych czynnościach, które wszyscy wykonujemy, pozostając w pozycji stojącej i unikając długiego siedzenia, skutkuje niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych - mówi dr Steve Nguyen z Herbert Wertheim School of Public Health.

Uczeni zastosowali algorytm uczenia maszynowego, aby zaklasyfikować każdą minutę spędzoną w ciągu dnia do jednej z pięciu aktywności: siedzenia, siedzenia w pojeździe, stania w miejscu, codziennego ruchu, spacerowania lub biegania. Ruch codzienny obejmował czynności wykonywane na stojąco i chodzenia po pokoju czy patio, w tym ubieranie się, przygotowywanie posiłków lub pracę w .

Badane panie były w wieku 63 - 97 lat i początkowo nie miały żadnych chorób serca. Nosiły akcelerometr przez maksymalnie siedem dni, co pozwoliło dokładnie zmierzyć czas różnych rodzajów czynności - urządzenia te były bardzo wyspecjalizowane i rejestrowały rozmaite , np. takie wykonywane podczas gotowania.

- Większość ruchu podejmowanego przez osoby starsze wiąże się z codziennymi zadaniami życiowymi, które mogą nie być uważane za aktywność fizyczną. Zrozumienie korzyści płynących z takiego ruchu jednak może do niego zachęcić - mówi prof. Andrea Andre LaCroix, współautor badań.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, pozostają główną przyczyną śmierci na całym świecie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć