Strona głównaStyl życiaCodzienne ważenie się pomaga utrzymać odpowiednią wagę także w wakacje

Codzienne ważenie się pomaga utrzymać odpowiednią wagę także w wakacje

Wakacje to okres, w którym wielu ludzi zyskuje na wadze. Wszystko dlatego, że odpoczynek sprzyja większemu dietetycznemu folgowaniu sobie: mniejszej kontroli nad ilością i jakością jedzenia.
Codzienne ważenie się pomaga utrzymać odpowiednią wagę także w wakacje [Fot. Rostislav Sedlacek - Fotolia.com]
Naukowcy z University of Georgia przeprowadzili badanie, które pokazuje, że codzienne ważenie się w okresie świątecznym czy wakacyjnym pomaga zachować odpowiednią wagę.

Uczeni zaprosili do badań ponad setkę ludzi w wieku 18 - 65 lat i podzielili ich na dwie grupy. Jedna z nich miała unikać przyrostu wagi i codziennie sprawdzać masę ciała, otrzymywała też graficzną informację zwrotną na temat wahań wagi. Pozostali stanowili grupę kontrolną.

Okazało się, że po okresie wakacyjnym u osób codziennie wchodzących na wagę masa ciała albo pozostała bez zmiany, albo zmniejszyła się. Tymczasem ludzie z grupy kontrolnej ważyli więcej niż na początku badań.

Skąd taki efekt? Autorzy badań mówią, że może to wynikać z szybszego reagowania na wszelkie nawet drobne zmiany w poziomie masy ciała. Być może osoby te np. więcej ćwiczą w dniu po dostrzeżeniu zmian na wadze lub też zaczynają ostrożniej dobierać posiłki.

Według uczonych ludzie są wrażliwi na rozbieżności między swoimi zachowaniami i postawionym sobie celem. Kiedy to dostrzegą, zmieniają sposób działania. Codzienne samodzielne ważenie się jest klarowną informacją.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie ma 1,9 mln ludzi, spośród nich 650 mln ludzi cierpi na otyłość. Nadmierny wskaźnik masy ciała ma związek z różnymi chorobami, w tym chorobami układu krążenia, , zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi (szczególnie choroba zwyrodnieniowa stawów), niektórymi nowotworami (w tym rakiem endometrium, piersi, , , wątroby, pęcherzyka żółciowego, i ).

Wyniki badań opublikowano w magazynie Obesity.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy