Strona głównaStyl życiaĆwiczenia grupowe zmniejszają samotność

Ćwiczenia grupowe zmniejszają samotność

Seniorzy, którzy uczestniczą w zajęciach grupowych, doświadczali mniej samotności i izolacji społecznej.
Ćwiczenia grupowe zmniejszają samotność [© contrastwerkstatt - Fotolia.com]
W warunkach pandemii nie warto proponować seniorom grupowej aktywności fizycznej, ale kiedy tylko nowy koronawirus zostanie opanowany, powinni jak najszybciej zapisać się na jakieś zajęcia. Dzięki takiej aktywności nie tylko poczują się lepiej fizycznie, ale i psychicznie.

Seniorzy są narażeni na zwiększone ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, a nawet przedwczesnej śmierci, jeśli brakuje im kontaktów społecznych i gdy czują się samotni. wiąże się z wyższymi wskaźnikami , , a także samobójstw. Według gerontologów brak kontaktów z innymi może mieć taki sam wpływ na zdrowie starszego człowieka, jak palenie 15 papierosów dziennie.

Lekarze z Cedars-Sinai Mays współpracowali z lokalnymi grupami społecznymi i zoragnizowali dla osób w starszym wieku grupowe ćwiczenia. W badaniu wzięło udział 382 uczestników w wieku 52 - 104 lata. Seniorzy zaczęli ćwiczyć wspólnie, ale pandemia zmusiła ich do przeniesienia się z aktywnością online.

Uczestnicy spotkali się z trenerem, który ocenił ich potrzeby i pomógł im wybrać jeden z czterech kursów: ćwiczenia dla osób z zapaleniem stawów, program poprawy kondycji, dla osób z zapaleniem stawów i zarządzanie chorobą przewlekłą.

Uczestnicy wypełniali ankiety dotyczące swoich relacji społecznych i poziomu samotności przed rozpoczęciem kursu i po sześciu miesiącach. Pod koniec tego okresu badacze ocenili, że poziom samotności u uczestników ćwiczeń znacząco się zmniejszył i dotyczyło to wszystkich osób, bez względu na wiek, płeć i inne cechy.

Okazało się też, że trener zdrowia szczególnie przydał się od czasu wybuchu pandemii, kiedy przeniesiono zajęcia do Internetu, a uczestnicy czasami potrzebowali pomocy w zalogowaniu się do platformy. To wszystko jednak się opłacało. Co istotne, ci, uczestnicy, którzy kontynuowali wirtualne treningi, nie doświadczyli pogłębienia samotności czy izolacji społecznej.

Badanie zostało opublikowane w American Journal of Geriatric Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy