Strona głównaStyl życiaCzekolada i wino - dzięki nim odmłodzisz mózg

Czekolada i wino - dzięki nim odmłodzisz mózg

Zawarte w winie, ciemnej czekoladzie, czy herbacie flawonoidy to silne związki przeciwutleniające, które pomagają w pracy mózgu, powstrzymując jego starzenie się.
Czekolada i wino - dzięki nim odmłodzisz mózg [fot. collage Senior.pl]
Niech w twoim jadłospisie nie zabraknie herbaty, wina i gorzkiej czekolady. Zawarte w tych produktach odpowiadają za zwiększenie zdolności poznawczych mózgu, mówią uczeni z Uniwersytetu Okfordzkiego.

Badacze sprawdzili związek między wydajnością poznawczą i spożyciem , i u ponad 2 tysięcy osób w wieku 70 - 74 lata. Naukowcy zebrali od uczestników dokładne informacje na temat ich nawyków żywieniowych i przeprowadzili serię testów zdolności poznawczych.

Odkryli, że osoby regularnie jedzące czekoladę, herbatę i wino osiągały wyższe wyniki w testach poznawczych niż te, które nie sięgały po wymienione wyżej trzy produkty. Według autorów, za takie efekty odpowiadać mogą flawonoidy, substancje zawarte we wspomnianych artykułach.

Flawonoidy to fitozwiązki, które znajdują się w różnego rodzaju jedzeniu, m. in. w owocach, warzywach, kaszy gryczanej, roślinach strączkowych, herbacie, czerwonym winie. Badania pokazały, że mają bardzo dobry wpływ na organizam - zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca i poprawiają pamięć oraz zarówno u ludzi młodych, jak i starszych.

Jak zaznaczają autorzy, warunkiem uzyskania korzyści z picia wina i sięgania po czekoladę jest umiarkowanie co do ich ilości. Podczas gdy niewielkie dawki alkoholu mogą dobrze oddziaływać na możliwości poznawcze, jego nadmiar działa wręcz - zwiększa prawdopodobieństwo choroby Alzheimera lub innych form . Jeśli chodzi o czekoladę z kolei, jest bardzo kaloryczna, więc jej większe porcje mogą oznaczać problemy z wagą.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy