Strona głównaStyl życiaCzęsto się spóźniasz? Masz większe szanse na szczęście i dłuższe życie

Często się spóźniasz? Masz większe szanse na szczęście i dłuższe życie

Ludzie niepunktualni są zwykle szczęśliwsi i zdrowsi, wynika z nowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda.
Często się spóźniasz? Masz większe szanse na szczęście i dłuższe życie [fot. rawpixel z Pixabay]
Spóźnianie się jest uważane za wadę. W powszechnej opinii znaczy brak zorganizowania, a nawet lekceażenie innych. Jak się jednak okazuje, może być pewnym wskaźnikiem poczucia szczęścia danego człowieka.

Harwardzcy badacze odkryli, że osoby nie przychodzące na czas odznaczają się wyższym poczuciem szczęścia i większymi szansami na . Wykazują więcej , co może mieć przełożenie na stan zdrowia.

Często spoźniający się ludzie zwykle działają z poczuciem spokoju, optymizmem i pogodą ducha. Są nierealistyczni i beztroscy. Badania pokazały, że - po uwzględnieniu innych czynników zdrowia - spóźnialscy cieszą lepszym i niższymi wskaźnikami przedwczesnej śmierci.

Takie odkrycia nie są niczym zaskakującym, biorąc pod uwagę, że liczne wcześniejsze testy ukazywały optymizm jako skuteczny „środek" na dobre zdrowie i przedłużenie życia. Dowiedziono naukowo, że wyższy poziom optymizmu pomaga osłabić ryzyko , poprawia jakość snu, a także zmniejsza ryzyko i , etc.

Spoźnianie się jednak nie wynika jedynie z cecho sobowości. Badania wykazały, że często nie przychodzą na umówione spotkania o odpowiedniej godzinie, nieco inaczej szacują czas. Kiedy poproszono uczestników testów o określenie ile ich zdaniem czasu minęło przez minutę, część odpowiadala średnio 58 sekund, innym zaś wydawało się, że upłynęło 76 sekund.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy