Strona głównaStyl życiaCzym karmić psa? Surowe mięso nie jest dobrym wyborem?

Czym karmić psa? Surowe mięso nie jest dobrym wyborem?

Karmienie psa surowym mięsem może być niebezpieczne i dla niego, i dla właściciela, wynika z nowych szwedzkich badań.
Czym karmić psa? Surowe mięso nie jest dobrym wyborem? [Fot. PixieMe - Fotolia.com]
W surowym mięsie mogą być szkodliwe bakterie, groźna nie tylko dla , ale i jego właścicieli, ostrzegają uczeni z Uniwersytetu w Uppsali.

Surowe mięso podawane psu może szkodzić zarówno jemu, jak i ludziom z jego otoczenia, szczególnie dzieciom, ludziom starszym i osobom o obniżonej odporności.

Bakterie, takie jak i salmonella, mogą wywoływać choroby przewodu pokarmowego u zwierząt. Czworonogi mogą także przenosić potencjalnie szkodliwe patogeny z surowego jedzenia do swojego otoczenia, więc także ich właściciele są zagrożeni tymi drobnoustrojami.

W ostatnich latach dieta na bazie surowego mięsa zyskała na popularności, m. in. ze względu na to, że oznacza podawanie zwierzakowi produktów, które są nieprzetworzone, ani nie zawierają konserwantów, ani innych dodatków.

Uczeni przeanalizowali próbki z 60 różnych surowych produktów mięsnych dla psów, które pochodziły od 10 różnych producentów z kilku europejskich krajów. Zawierały one niegotowane mięso lub kości z kurczaka, indyków, krów, świń, owiec, kaczek, reniferów lub łososia. Próbki sprawdzono pod kątem takich bakterii, jak: enterobakterie, clostridium perfringens (laseczka zgorzeli gazowej), i campylobacter.

Okazało się, że wszystkie próbki zawierały enterobakterie, które stanowią wskaźniki zanieczyszczenia odchodami. W jednej trzeciej badanych produktów była E. coli, a w 30 proc. c. perfringens, zdarzała się też salmonella.

Bakterie salmonella i campylobacter mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi i wywoływać infekcje. Uczeni radzą, by surowe mięso dla psów przechowywane było jako zamrożone, a rozmrażać je należy w temperaturze 10 stopni Celsjusza. Poza tym powinno być trzymane oddzielnie od innych produktów. Co więcej, eksperci ostrzegają, żeby nie bawić się z psem tuż po zjedzeniu przez niego surowego mięsa i nie podawać mu jedzenia tego rodzaju, jeśli otrzymuje .

Wyniki badań przedstawiono w czasopiśmie Vet Record.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy