Strona głównaStyl życiaDla samotnych Święta są trudne - jak osłabić poczucie izolacji

Dla samotnych Święta są trudne - jak osłabić poczucie izolacji

Święta to czas spotkań z rodziną i przyjaciłómi, więc dla samotnych ludzi oznaczają szczególnie trudny okres. Ponieważ mieszkańcy Europy się starzeją, coraz więcej jest ludzi osamotnionych i schorowanych na tyle, że ogranicza to ich mobilność, a zatem i kontakty z innymi. Jak ograniczyć izolację zwłaszcza w Święta?
Dla samotnych Święta są trudne - jak osłabić poczucie izolacji Ze statystyk wynika, że coraz większej liczbie ludzi doskwiera . Ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze, żyjemy coraz dłużej, a sędziwy wiek często ma związek z chorobami ograniczającymi , a więc i socjalizację. Poza tym zmienił się styl życia i wielopokoleniowe rodziny coraz rzadziej żyją „pod jednym dachem", a co wiącej, młodsi ludzie chętniej wyjeżdżają „w świat". Nic dziwnego zatem, że wielu ludzi czuje się osamotnionych, co uznawane jest za szczególnie przykre w . Jak osłabić to nieprzyjemne odczucie?

Prawdziwy wymiar Świąt

Pamiętaj, o co w tych Świętach chodzi. Jeśli kojarzą ci się głównie z tradycją, a nie wymiarem religijnym, łatwiej powinno ci przyjdzie zracjonalizowanie stanu rzeczy. Tradycja nie jest wartością samą w sobie, więc samodzielnie oceniaj jej ważność. Jeśli natomiast Boże Narodzenie jest dla ciebie przede wszystkim duchowym przeżyciem, samotność go nie osłabi...

Proaktywność

Nawet jeśli nie masz swoich bliskich przy sobie, dokoła są inni ludzie. Pamiętaj o przyjaciołach czy sąsiadach - może oni również nie mają świątecznych planów i chętnie spędzą z tobą te dni? Poza tym warto sprawdzić, np. za pomocą Internetu, czy w okolicy są organizowane jakieś świąteczne przedsięwzięcia. Być może jesteś w stanie udać się do pobliskiego czy domu dziecka lub jadłodajni i jako wolontariusz/ka pomóc innym w lepszym przeżywaniu Bożego Narodzenia. Już dawno odkryto, że to, co robimy dla innych pomaga również nam samym.

Nowe technologie

Mówi się, że w związku z ich rozwojem ludzie się od siebie oddalili, być może tak jest w istocie, ale nowe technologie dają się też wykorzystać dla podtrzymania i zacieśnienia więzi. Jeśli twoja rodzina i przyjaciele mieszkają daleko od ciebie, pozostaje kontakt online. Komunikatory internetowe pozwalają na rozmowę przy jednoczesnym widzeniu tego, z kim się porozumiewamy, więc silniejsze jest wrażenie fizycznej bliskości interlokutora niż podczas rozmowy telefonicznej.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć