Strona głównaStyl życiaDlaczego alkohol wywołuje agresję

Dlaczego alkohol wywołuje agresję

Wywołana alkoholem przemoc kojarzona jest z wysokoprocentowymi, wypijanymi w nadmiarze trunkami, tymczasem piwo i wino mogą w podobny sposób prowokować do agresywnych zachowań.
Dlaczego alkohol wywołuje agresję [© viappy - Fotolia.com] Jak podkreślają eksperci z British Association of Anger Management (BAAM), alkohol w jakiejkolwiek formie, w znaczniejszych ilościach, często jest czynnikiem niższej samooceny i intensyfikacji problemów z relacjami z innymi.

Nie chodzi jednak jedynie o okazjonalną kłótnię, nadmierne spożycie napojów wyskokowych mogą wiązać się z . jest często uważana za niezbędny element udanego wieczoru i odgrywa znaczącą rolę w kulturze popularnej, ale jednocześnie ma udział zwiększeniu liczby najpoważniejszych przestępstw: gwałtów i morderstw.

Kieliszek czerwonego lub białego wina może wprawić w dobry humor, ale jednocześnie wpływa na zdolność myślenia i podejmowania decyzji, co może doprowadzić do niezrozumienia sytuacji i innych niż na trzeźwo reakcji.

U osoby, która wypiła większą ilość alkoholu, stłumieniu ulega neuroprzekaźnik glutaminian, a zwiększeniu neuroprzekaźnik GABA. To sprawia, że pijani ludzie częściej błędnie odczytują sygnały społeczne i są niezdolni do przewidywania konsekwencji działań, których mogą żałować, gdy wytrzeźwieją.

Alkohol nasila ekspresję emocji i wzmaga . Może wywołać taki efekt także u osób, które normalnie nie wykazują tendencji do wpadania w gniew.
Badania wykazały ponadto, że agresję przejawiają przede wszystkim ci, którzy są niezdolni do przewidywania konsekwencji swoich czynów. To oznacza, że ludzie, którzy wykazują największą beztroskę i spontaniczność, odznaczają się wyższym ryzykiem nieodpowiedniej reakcji na sytuację w stanie upojenia alkoholowego.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Experimental Social Psychology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć