Strona głównaStyl życiaDlaczego jedzenie „na mieście” może grozić rakiem

Dlaczego jedzenie „na mieście” może grozić rakiem

Już od dawna wiadomo, że częste jedzenie w barach i restuaracjach może być niekorzystne dla naszego zdrowia i sylwetki, bo mamy wówczas znacznie mniejszą kontrolę nad jakością składników posiłków oraz dawkami w nich cukru, soli, czy tłuszczu. Teraz okazuje się, że taki sposób odżywiania się może też zwiększyć ryzyko raka.
Dlaczego jedzenie „na mieście” może grozić rakiem [Fot. Kondor83 - Fotolia.com] może nie służyć sylwetce - wielkość porcji i składniki posiłków są poza naszą kontrolą, a co więcej, jedząc w tych miejscach, częściej pozwalamy sobie na dietetyczne odstępstwa. To jednak nie wszystko, okazuje się, że stołowanie się na mieście niesie ze sobą zagrożenie w postaci szkodliwych substancji chemicznych, które wiążą się z rozwojem różnych chorób, w tym nowotworu i bezpłodności.

Chodzi o ftalany, związki używane do produkcji miękkich, elastycznych i wytrzymałych tworzyw sztucznych. Mogą się one dostawać do jedzenia z opakowań, w których się je przenosi, a także rękawic używanych do jego przygotowania i ze sprzętu do przetwarzania produktów. Jak ustalono w dotychczasowych badaniach, ftalany mogą zaburzać działanie hormonów w organizmie i mają związek z częstszymi przypadkami oraz .

Uczeni z George Washington University oraz the University of California w Berkeley przeanalizowali zbierane przez niemal dekadę dane ponad 10 tysięcy ludzi. Okazało się, że poziom ftalanów był o 35 procent wyższy u osób, które regularnie jadały w restauracjach, barach, czy kafeteriach. Wyniki potwierdzają ustalenia wcześniejszych badań - w jednym z nich stwierdzono, że ludzie często jedzący fast food odznaczają się o 40 proc. większą ilością wspomnianych substancji w organizmie.

Jak radzą eksperci, aby ograniczyć (bo wyeliminować byłoby bardzo trudno) absorpcję ftalanów, warto częściej gotować posiłki samodzielnie i ograniczyć w codziennym jadłospisie ilość .

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X