Strona głównaStyl życiaDlaczego jedzenie „na mieście” może grozić rakiem

Dlaczego jedzenie „na mieście” może grozić rakiem

Już od dawna wiadomo, że częste jedzenie w barach i restuaracjach może być niekorzystne dla naszego zdrowia i sylwetki, bo mamy wówczas znacznie mniejszą kontrolę nad jakością składników posiłków oraz dawkami w nich cukru, soli, czy tłuszczu. Teraz okazuje się, że taki sposób odżywiania się może też zwiększyć ryzyko raka.
Dlaczego jedzenie „na mieście” może grozić rakiem [Fot. Kondor83 - Fotolia.com] może nie służyć sylwetce - wielkość porcji i składniki posiłków są poza naszą kontrolą, a co więcej, jedząc w tych miejscach, częściej pozwalamy sobie na dietetyczne odstępstwa. To jednak nie wszystko, okazuje się, że stołowanie się na mieście niesie ze sobą zagrożenie w postaci szkodliwych substancji chemicznych, które wiążą się z rozwojem różnych chorób, w tym nowotworu i bezpłodności.

Chodzi o ftalany, związki używane do produkcji miękkich, elastycznych i wytrzymałych tworzyw sztucznych. Mogą się one dostawać do jedzenia z opakowań, w których się je przenosi, a także rękawic używanych do jego przygotowania i ze sprzętu do przetwarzania produktów. Jak ustalono w dotychczasowych badaniach, ftalany mogą zaburzać działanie hormonów w organizmie i mają związek z częstszymi przypadkami oraz .

Uczeni z George Washington University oraz the University of California w Berkeley przeanalizowali zbierane przez niemal dekadę dane ponad 10 tysięcy ludzi. Okazało się, że poziom ftalanów był o 35 procent wyższy u osób, które regularnie jadały w restauracjach, barach, czy kafeteriach. Wyniki potwierdzają ustalenia wcześniejszych badań - w jednym z nich stwierdzono, że ludzie często jedzący fast food odznaczają się o 40 proc. większą ilością wspomnianych substancji w organizmie.

Jak radzą eksperci, aby ograniczyć (bo wyeliminować byłoby bardzo trudno) absorpcję ftalanów, warto częściej gotować posiłki samodzielnie i ograniczyć w codziennym jadłospisie ilość .

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy