Strona głównaStyl życiaDlaczego łono natury osłabia smutek i lęk

Dlaczego łono natury osłabia smutek i lęk

Przebywanie na łonie natury daje nam poczucie szczęścia i spokoju, może mieć wręcz efekty terapeutyczne, osłabiając lęk i inne objawy depresji, mówią psycholodzy.
Dlaczego łono natury osłabia smutek i lęk [Fot. Halfpoint - Fotolia.com]
W całej historii ludzkości nie żyliśmy tak daleko od natury, jak teraz. W miastach zamieszkuje około połowa całej populacji, a odsetek ten będzie się zwiększał, aż osiągnie 70 proc. w 2050 roku. Tymczasem okazuje się, że dla naszego zdrowia mentalnego nie jest to dobry trend - lepiej czujemy się w niż wśród szkalnych biurowców i betonowych bloków.

Od dawna wiadomo, że życie na wsi oznacza niższe ryzyko . Skąd jednak takie ochronne działanie natury? Częściowo może wynikać ono tego, że mieszkanie z dala od zgiełku miast sprawia, że życie toczy się wolniej i spokojniej, co przekłada się na dobrostan psychiczny. Rzecz ma jednak również związek z postrzeganiem tego, co nas otacza i jego wpływem na samopoczucie.

Jak ustalili uczeni z Uniwersytetu w Chicago, w mieście przeważają kąty proste, ze względu na budynki i siatki ulic, tymczasem środowisko naturalne obfituje w nieregularne kąty oraz rozmaite nieuorządkowane granice roślinności. Okazuje się zaś, że ma to istotny wpływ na ukierunkowanie naszych myśli.

Aby to zweryfikować uczestnicy badania opisywali treść swoich myśli za pomocą słów kluczowych (, , życie, zdrowie, ), kiedy chodzili po parku, wyobrażali to sobie, lub oglądali zdjecia parków o odmiennej kolorystyce i zróżnicowanym uporządkowaniu.

Ustalono, że im bardziej park przypominał naturalne krajobrazy i cechował się mniejszą ilością kątów prostych, tym częściej myśli uczestników krążyły wokół przyrody i były bardziej pozytywne oraz związane z duchowością. Kontakt z naturą (choćby poprzez ogladanie fotografii) dawał efekty w postaci poczucia radości i osłabienia .

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy