Strona głównaStyl życiaDlaczego płaczemy ze szczęścia

Dlaczego płaczemy ze szczęścia

Powiedzenie „łzy radości" ma sens, chociaż radość i inne pozytywne emocje nie powinny kojarzyć się z płaczem. Badacze z Yale sprawdzili, dlaczego ludzie płaczą, gdy są szczęśliwi.
Dlaczego płaczemy ze szczęścia [fot. Adina Voicu from Pixabay]
Istnieje wiele przykładów reagowania negatywnymi na pozytywne doświadczenie. Płacząca żona wita się z mężem wracającym z wojny. Nastoletnie dziewczyny krzyczą na koncercie Justina Biebera, podobnie jak piłkarze strzelający zwycięskiego gola. Ludzie spotykający urocze dzieci nie mogą się powstrzymać przed uszczypnięciem ich policzków, etc.
Dzięki takiemu wyrażaniu uczuć ludzie mogą przywracać równowagę emocjonalną. Wydaje się, że dzieje się tak, kiedy ludzie są ‘przytłoczeni' silnymi i płacz sprawia, że łatwiej jest odzyskać opanowanie - mówi psycholog Oriana Aragon.
Badacze przeanalizowali niektóre z tych scenariuszy i zbadali reakcje na przeurocze dzieci czy szczęśliwe spotkania. Odkryli, że osoby, które wykazują negatywne reakcje na pozytywne wydarzenia, potrafiły szybciej łagodzić intensywne emocje. Co więcej, odkryto, że ci, którzy z dużym prawdopodobieństwem będą płakać po ukończeniu szkoły przez ich dziecko, najczęściej też chcą uszczypnąć policzki słodkiego malucha.

Znamy również sytuacje, w których silne negatywne uczucia mogą wywoływać pozytywne objawy emocjonalne, na przykład nerwowy śmiech pojawia się, gdy ludzie stają w obliczu trudnych lub przerażających sytuacji, niektórzy też podczas odczuwania skrajnego smutku.
Te spostrzeżenia pomagają nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób ludzie wyrażają i kontrolują swoje emocje, co jest istotne dla zdrowia psychicznego i fizycznego, jakości relacji z innymi, jak również dla dobrej współpracy - wyjaśnia Oriana Aragon.
Wyniki badań są dostępne czasopiśmie Psychological Science.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy