Strona głównaStyl życiaDlaczego religijni ludzie mają wyższe poczucie szczęścia?

Dlaczego religijni ludzie mają wyższe poczucie szczęścia?

Ludzie religijni czerpią poczucie szczęścia z przekonania, że codzienne wydarzenia mają głębsze znaczenie.
Dlaczego religijni ludzie mają wyższe poczucie szczęścia? [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Według singapurskich psychologów, przekłada się na wyższy dobrostan ze względu na sposób postrzegania codziennych doświadczeń.

O swoim nastawieniu i codziennych doświadczeniach opowiedzieli chrześcijanie, buddyści, taoiści, muzułmanie i osoby bez przynależności religijnej.

Jak podkreśla dr Jonathan Ramsay, u podstaw wszelkich religii jest wiara, że wszechświat ma ukryty porządek i strukturę, która nadaje większe znaczenie różnym wydarzeniom.

- Interesowało nas, czy wierzący interpretują wydarzenia w taki sposób (jako będące częścią większego porządku), czy wpływa to na ich emocjonalną reakcję na te zdarzenia i ostatecznie na ich ogólne samopoczucie - mówi dr Ramsay.

Wyniki pokazują, że wszyscy ludzie, a zwłaszcza religijni, przypisują określone znaczenie zwykłym wydarzeniom - takim jak rozmowa o hobby z kolegą z pracy, otrzymanie małego, ale nieoczekiwanego prezentu, czy spędzanie czasu z rodziną.

- Odkryliśmy, że im ludzie nadawali większe znaczenie i cel takim wydarzeniom, tym doświadczali więcej pozytywnych emocji, takich jak i zadowolenie - wskazuje dr Ramsey.

Już wcześniej odkryto związek między nadawaniem sensu, religijnością i dobrostanem, ale teraz pokazano emocjonalne konsekwencje dostrzegania znaczenia w mniej istotnych zdarzeniach. - Związek między religią a jest dobrze znany. Nasze wyniki sugerują, że pozytywny wpływ przekonań religijnych na poprzez nadawanie znaczenia wydarzeniom i wynikające z tego pozytywne emocje jest powszechnym zjawiskiem, które występuje w różnych grupach religijnych i etnicznych - podsumowuje dr Ramsey.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy