Strona głównaStyl życiaDlaczego religijność pomaga walczyć ze stresem?

Dlaczego religijność pomaga walczyć ze stresem?

Osoby religijne w obliczu kryzysów życiowych polegają na takich strategiach regulacji emocji, jakich używają psychologowie. Ludzie ci pozytywnych sposobów myślenia o trudnościach, praktyce nazywanej w psychologii „pozytywnym przewartościowaniem". Co więcej, mają wiarę w zdolność radzenia sobie z problemami, co określa się z kolei jako „poczucie własnej skuteczności". Strategie te łagodzą objawy lęku i depresji.
Dlaczego religijność pomaga walczyć ze stresem? [fot. Free-Photos from Pixabay]
Religijne nastawienie może przypominać pozytywne przewartościowanie poznawcze. Przykładowo, kiedy ktoś umiera, osoba religijna może powiedzieć: „OK, teraz jest już z Bogiem", podczas gdy ktoś, kto nie jest religijny, może powiedzieć: „cóż, przynajmniej już nie cierpi. W obu przypadkach człowiek znajduje pocieszenie poprzez przedstawienie sytuacji w bardziej pozytywnym świetle.
Wydaje się, że ludzie religijni stosują częściowo takie same narzędzia, które psychologowie wskazują jako skuteczne w poprawie samopoczucia i ochronie przed - mówi prof. psychologii Florin Dolcos z University of Illinois Urbana-Champaign. - To sugeruje, że nauka i są po tej samej stronie, jeśli chodzi o radzenie sobie z trudnościami - dodaje.
Do testów zaproszono kilkaset religijnych i niereligijnych osób bez historii zaburzeń lękowych czy depresji. Zapytano ich o style radzenia sobie, o to, czy próbują znaleźć pocieszenie w swoich wierzeniach religijnych lub duchowych. Chciano dowiedzieć się, jak często ponownie oceniają negatywne sytuacje, aby znaleźć bardziej pozytywny sposób ich ujęcia lub czy tłumią emocje. Oceniono też poziom pewności siebie uczestników w ich zdolności do radzenia poprzez zmierzenie objawów i .

Okazało się, że jeśli ludzie stosują religijne sposoby radzenia sobie, mają zmniejszone objawy lęku lub depresji. Główną rolę pełniły tu dwie wspomniane strategie, czyli pozytywne przewartościowanie i wyższy poziom poczucia własnej skuteczności, mówią psychologowie.

Na podstawie: Study:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy