Strona głównaStyl życiaDlaczego smutek trwa znacznie dłużej niż inne emocje

Dlaczego smutek trwa znacznie dłużej niż inne emocje

Wiesz, że możesz czuć smutek nawet 240 razy dłużej niż wstyd, zdziwienie, irytację, a nawet znudzenie? Dzieje się tak, dlatego że smutek często idzie w parze z bardzo znaczącymi wydarzeniami, takimi jak śmierć kogoś bliskiego czy poważny wypadek.
Dlaczego smutek trwa znacznie dłużej niż inne emocje [fot. Ajay kumar Singh from Pixabay]
Jeśli chodzi o , ludzie potrzebują więcej czasu, aby przemyśleć i uporać się z tym, co się stało oraz w pełni to zrozumieć, mówią psychologowie z Uniwersytetu w Leuven w Belgii. Wyjaśniają, dlaczego niektóre , w tym właśnie czy zasmucenie, trwają dłużej niż inne.

Kilkaset młodych osób poproszono, aby przypomniały sobie ostatnie epizody emocjonalne i opisały czas ich trwania. Uczestnicy musieli również odpowiedzieć na pytania dotyczące strategii, których używają do oceny i radzenia sobie z emocjami.

Stwierdzono znaczące różnice w czasie trwania między emocjami. Z zestawu 27 emocji smutek trwał najdłużej, a , zdziwienie, strach, wstręt, nuda, dotyk, irytacja czy uczucie ulgi szybko mijały. Co ciekawe, jedną z najkrótszych była nuda. Według autorów, chociaż czas wydaje się płynąć wolno, gdy się człowiek nudzi, epizod ten zazwyczaj nie trwa zbyt długo.

Odkryto, że emocje, które trwają krócej, są zazwyczaj wywoływane przez wydarzenia postrzegane jako niezbyt znaczące. Długotrwałe emocje z kolei są zwykle spowodowane wydarzeniami, które mają poważne konsekwencje dla danej osoby. Jak uważają psycholodzy wpływ ten może ujawnić się dopiero z czasem, co z kolei powoduje, że emocje zostają utrzymane lub wzmacniane. Wobec tego uczucie trwa, gdy człowiek wciąż na nowo myśli o wydarzeniach i ich konsekwencjach.

Stwierdzono również, że czas trwania jest wymiarem, który umożliwia rozróżnienie między podobnymi emocjami. Przykładowo, poczucie winy jest emocją, która trwa znacznie dłużej niż wstyd, a lęk trwa dłużej niż strach.
Rozpamiętywanie jest głównym wyznacznikiem powodu, dla którego niektóre emocje trwają dłużej niż inne. Emocje związane z wysokim poziomem rozmyślania utrzymują się najdłużej - mówi psycholog Philippe Verduyn, wyjaśniając rolę, jaką takie stałe i powtarzalne myślenie odgrywa w doświadczaniu pozytywnych i negatywnych odczuć.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy