Strona głównaStyl życiaDlaczego stres prowadzi do nadwagi? I jak sobie z tym radzić

Dlaczego stres prowadzi do nadwagi? I jak sobie z tym radzić

Warto umieć odróżnić chęć sięgnięcia po jedzenie z powodu głodu od tej wynikającej ze stresu, inaczej łatwo o nadwagę.
Dlaczego stres prowadzi do nadwagi? I jak sobie z tym radzić [Fot. Vadym - Fotolia.com] Przewlekły zaburza nasz sen i poziom cukru we krwi. To z kolei prowadzi do zwiększenia odczuwania i jedzenia dla złagodzenia przykrych emocji. W efekcie coraz bardziej zakłócany jest sen i doświadczamy jeszcze większego stresu oraz jeszcze silniejszego zaburzenia poziomu cukru we krwi, co w dłuższej prespektywie nie tylko oznacza nadwagę, ale i zagrożenie .

Podczas doznawania stresu organizm uwalnia adrenalinę i kortyzol, które pomagają przygotować się do walki lub ucieczki. Początkowo adrenalina tłumi głód, krew kieruje się z narządów w kierunku mięśni, więc stajemy się przygotowani na jedną z takich reakcji. Niemniej, potem poziom adrenaliny spada, a nadnercza uwalniają duże ilości kortyzolu, który pomaga kontrolować gromadzenie się tłuszczu, gdy doświadczamy stresu - usuwa tłuszcz z krwi i innych miejsc przechowywania i przenosi go do brzucha.

Co więcej, większa ilość stanowi informację, że trzeba uzupełnić utracony zapas energii. Taki mechanizm zabezpieczał naszych przodków przed śmiercią z niedożywienia i nie mieli oni raczej problemów z nadwagą, ponieważ na bieżąco zużywali energię. Dzisiaj jednak ten sam mechanizm sprawia, że serwujemy sobie więcej jedzenia niż nam potrzeba.

Niestety, często nie jest łatwo odróżnić czy jest się głodnym z naturalnej potrzeby uzupełnienia zapasów jedzenia, czy w wyniku stresu. Warto wówczas zadać sobie kilka pytań, które pomogą to określić. Trzeba zwrócić uwagę, czy głód rozwijał się stopniowo, czy nagle, w przypadku tego trugiego sposobu, najprawdopodobniej wynika on z emocji. Poza tym należy sprawdzić, czy ma się przemożną ochotę na jakieś konkretne produkty/potrawy - negatywne emocje zwykle przekładają się na chęć sięgnięcia po coś niedietetycznego. Co więcej, trudność w zaprzestaniu jedzenia, nakładanie sobie dokładek, ma związek z głodem wynikającym ze stresu - trudno go zaspokoić.

Eksperci uważają, że zarządzanie stresem jest niezbywalną częścią procesu odchudzania, szczególnie u tych, którzy mają podwyższony poziom kortyzolu. Ćwiczenie jest najlepszą i najszybszą metodą na utratę wagi w tym przypadku, ponieważ prowadzą do uwalniania endorfin, które mają naturalne właściwości przeciwstresowe i mogą obniżać poziom kortyzolu. i medytacja również mogą obniżyć poziomu hormonów stresu.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy