Strona głównaStyl życiaDlaczego tak trudno odmówić sobie słodyczy?

Dlaczego tak trudno odmówić sobie słodyczy?

Kulinarne specjały to jeden z charakterystycznych elementów Świąt i trudno jest pozostawać na diecie, kiedy na wyciągniecie ręki są pyszne ryby, pierogi czy makiełki. No i nie można wręcz oprzeć się bożonarodzeniowym słodkościom, takim jak piernik, makowiec, czy sernik. Oczywiście częściowo odpowiada za to określony nastrój, czyli poczucie wyjątkowości świątecznego czasu, prawda jest jednak i taka, że o każdej porze roku nie jest łatwo zrezygnować ze słodyczy - uczeni mówią, dlaczego.
Dlaczego tak trudno odmówić sobie słodyczy? [fot. Dawid Cedler z Pixabay]
Jak wynika z badań, wydaje się, że określony obwód w mózgu odpowiada za impulsywne jedzenie. Działanie pod wpływem impulsu, czyli robienie czegoś bez rozważenia możliwych konsekwencji nie tylko wpływa na nierezygnowanie z jedzenia, pomimo tego, że nie odczuwa się , jest to też charaktersytyczne w uzależnieniu od hazardu czy narkotyków, mówią eksperci. Jakkolwiek impulsywaność sama w sobie nie jest zła, może się wiązać z poważnymi i niepożądanymi konsekwencjami, dodają.

W badaniach na zwierzętach uczeni sprawdzili, co się dzieje w mógu, gdy wywoływane jest impulsywne zachowanie. Autorzy wytrenowali szczury tak, by po naciśnięciu dźwigni otrzymywały jakiś tłusty i słodki smakołyk. Gryzonie musiały odczekać 20 sekund przed ponownym naciśnięciem dźwigni, a jeśli uczyniły to wcześniej, musiały czekać kolejne 20 sekund.

Następnie uczeni podali zwierzętom hormon koncentrujący melaninę (MCH). Jest to substancja wytwarzana w podwzgórzu mózgu, zaś wcześniejsze badania wykazały, że odgrywa on rolę w zachowaniu impulsywnym. Zespół aktywował ścieżkę neuronalną MCH od podwzgórza do hipokampa, obszaru zwiazanego z uczeniem się i . Kiedy to zrobili, szczury częściej naciskały dźwignię, chociaż opóźniało to dostarczenie słodkości o kolejnych 20 sekund. Gdy aktywowane są komórki w mózgu, które wytwarzają MCH, zwierzęta stają się bardziej impulsywne w zachowaniach dotyczących jedzeni, mówią uczeni.

Wyniki wskazują, że MCH nie wpłynął na zadowolenie szczurów z uzyskania pożywienia, ani na to, jak były przygotowane do pracy, by je uzyskać, ale oddziaływał to na ich zdolność do powstrzymania się od próby zdobycia słodyczy, chciaż zwierzęta nauczyły się, że częstsze naciskanie dźwigni powoduje dodatkowe opóźnienia. Uzyskana wiedza może się przydać w walce z , mówią uczeni.

Na temat badań można przeczytać w czasopiśmie Nature Communications

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć