Strona głównaStyl życiaDlaczego wydaje nam się, że przyjemne wydarzenia trwają bardzo krótko

Dlaczego wydaje nam się, że przyjemne wydarzenia trwają bardzo krótko

Czas płynie szybko nie tylko wtedy, gdy dobrze się bawisz - czasami oczekiwanie na przyjemne wydarzenie sprawia, że masz poczucie, że skończy się ono, gdy tylko się zacznie.
Dlaczego wydaje nam się, że przyjemne wydarzenia trwają bardzo krótko [fot. Rocco Stoppoloni from Pixabay]
Jak odkryto, ludzie oceniają przyszłe pozytywne wydarzenia jako bardziej odległe oraz krótsze niż zdarzenia negatywne lub neutralne.

Połączenie tych dwóch elementów daje dziwny efekt, gdy ludzie oczekują pozytywnego wydarzenia, takiego jak wakacje, mówi prof. Selin Malkoc z Uniwersytetu Stanowego Ohio.

- Pozornie niekończące się oczekiwanie na rozpoczęcie wakacji w połączeniu z poczuciem, że szybko miną, sprawia, że ludzie odczuwają początek i koniec ich wolnego czasu jako podobnie odległe od teraźniejszości - wyjaśnia prof. Malkoc. - Innymi słowy, w ich oczach wakacje kończą się, gdy tylko się zaczynają. Nie mają okresu trwania - dodaje.

Zjawisko to ma jeszcze jeden interesujący efekt: sprawia, że ludzie czują, że punkty krańcowe pozytywnych i negatywnych wydarzeń są podobnie odległe od teraźniejszości.

To dlatego, że przewidywanie negatywnego wydarzenia - takiego jak trudna podróż służbowa - odwraca skutki : ludzie czują, że negatywne wydarzenie jest tuż za rogiem i będzie trwało długo.

W ramach eksperymentu kilkuset uczestników miało skoncentrować się na nadchodzącym zabawnym, kiepskim lub przeciętnym weekendzie.

Następnie określali, jak daleko był początek, a następnie koniec weekendu na suwakowej skali od 0 do 100 (0 = bardzo blisko, 100 = bardzo daleko).

Wyniki pokazały, że dobry weekend wydawał się odległy i krótszy, podczas gdy okropny wydawał się bliższy teraźniejszości i dłuższy. Przeciętny weekend plasował się pomiędzy.

46 proc. uczestników określiło, że pozytywny weekend wydawał się nie mieć czasu trwania, ponieważ myśleli zarówno o wydarzeniu, jak i czasie do niego prowadzącym.

Myślenie o tym, jak daleko jest początek i koniec wydarzenia od teraźniejszości, jest kluczowe dla tego zjawiska.

- Jeśli wydają się kończyć tak szybko, jak się zaczynają, może to sprawiać, że ludzie będą mniej skłonni do planowania określonych wydarzeń w . Może to również skłonić ludzi do wydawania więcej na hotele i inne luksusy, ponieważ wydaje się, że wakacje i tak trwają tak krótko - zauważa prof. Malkoc.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy