Strona głównaStyl życiaDługowieczność a cechy osobowości

Długowieczność a cechy osobowości

Nerwowość i introwertyzm to cechy, które mogą skrócić życie. Okazuje się, że cechy naszego charakteru oddziałują na stan naszego zdrowia. Naukowcy z USA przekonują, iż osobowość ma wpływ na to, jak długo egzystujemy na ziemi. Wyniki swych badań przedstawili na łamach „Journal of the American Geriatrics Society".
Długowieczność a cechy osobowości [© gb - Fotolia.com] Badacze z Uniwersytetu w Bostonie dokonali analizy danych zebranych podczas wieloletnich badań, w których wzięły udział osoby mające powyżej 100 lat oraz spokrewnione z nimi. Wcześniejsze testy wykazały, iż wśród potomstwa stulatków śmiertelność jest o 120% niższa w porównaniu do pozostałych rówieśników, jak również choroby serca, cukrzyca, czy nadciśnienie pojawiają się znacznie później u dzieci, których rodzice dożyli sędziwego wieku.

Badacze szukali i analizowali pięć cech osobowości uczestników: neurotyzm, ekstrawertyzm, otwartość, zgodność i sumienność. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni odznaczali się ekstrawersją, a otrzymali niskie noty za neurotyzm. Córki stulatków cechowały się też większą zgodnością. Pozostałe cechy badanych uplasowane zostały na przeciętnym poziomie. Ponieważ sędziwe latorośle osób długowiecznych, mimo iż były różnej płci, co ma wpływ na osobowość, odznaczały się pewnymi przymiotami wspólnymi, co pozwala sądzić, że ma to związek z ilością przeżytych lat.

Jak sadzą naukowcy, duża otwartość i unikanie reakcji nerwicowych, pozytywnie wpływają na długowieczność. „Osoby mniej neurotyczne skuteczniej radzą sobie w sytuacjach stresujących, bądź lepiej je kontrolują, niż osoby z wyższym poziomem neurotyzmu. Ci zaś, którzy uważani są za ekstrawertyków częściej nawiązują przyjaźnie i dbają o siebie", wskazuje Thomas Perls, współautor badania na temat długowieczności.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy