Strona głównaStyl życiaDługowieczność zagrożona? Gdzie będzie się żyło dłużej, a gdzie krócej

Długowieczność zagrożona? Gdzie będzie się żyło dłużej, a gdzie krócej

Dane zebrane w ramach ogólnoświatowego badania Global Burden of Disease wskazują, że przeciętny czas życia w wymiarze globalnym wzrośnie o kilka lat, ale jednocześnie w połowie badanych krajów okres ten ulegnie zmniejszeniu.
Długowieczność zagrożona? Gdzie będzie się żyło dłużej, a gdzie krócej [Fot. Sondem - Fotolia.com]
Jeśli czynniki, które wzięto pod uwagę w prognozowaniu nie ulegną zmianie, do 2040 roku życie ludzkie wydłuży się przeciętnie o 4,4 lata. Uczeni mają jednak równocześnie gorsze informacje - w połowie badanych krajów, uwzględniając kierunek polityki zdrowotnej i trendy dotyczące stylu życia, należy spodziewać się zmniejszenia czasu życia.

Autorzy badań przeanalizowali 250 przyczyn zgonów w 195 krajach (lub regionach nie mających statusu państwa) i na podstawie tych danych oszacowali średniy okres życia za dwie dekady. W połowie krajów prawdopodobnie będzie on niższy.
Wedlug ekspertów, zwiększy się liczba zgonów z powodu wypadków (m. in. tych komunikacyjnych), a także chorób niezakaźnych (takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, , cukrzyca, i innych chorób, którym sprzyja otyłość). Wśród głównych czynników odpowiedzialnych za śmierć ciągle będą należały: , i otyłość, nieodpowiedni poziom cukru we krwi, palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu i zanieczyszczenie powietrza.

Szanse na długowieczność są zależne od efektywności systemów zdrowotnych, nakładów na służbę zdrowia, dostępu do opieki zdrowotnej, kampanii informacyjnych, ogólnych trendów dotyczących stylu życia. Pamiętając o tym wszsytkim, ocenia się, że w części bogatych krajów, jakkolwiek ogólna średnia długość życia nie spadnie, jej wzrost zostanie zminimalizowany. Przykładowo, nikłe wydłużenie życia w USA, Kanadzie, Belgii, czy Holandii sprawi, że kraje te uplasują się na ogólnej liście długowiecznych narodów znacznie niżej niż obecnie.

Najdłużej będzie się żyło w Hiszpanii: 85,8 lat, następnie w Japonii: 85,7 lat, a dalej w Singapurze: 85,4 lat, Szwajcarii: 85,2 lata, Portugalii: 84,5 lat, Włoszech: 85,4 lat, Izraelu: 84,4 lata. Poza tym, na osiągnięcie wieku powyżej 84 lat będą mogli liczyć również Francuzi, Luksemburczycy oraz Australijczycy.

Jest i jednak gorsza porcja wiadomości - po pierwsze, szacuje się, że w połowie badanych krajów długość życia zmniejszy się, po drugie zaś chociaż w najgorszym scenariuszu w 10 wymienionych krajach i tak będzie żyło się średnio ponad 80 lat, to jednak w wielu biedniejszych miejscach na świecie przeciętny czas życia jeszcze się skróci. Chodzi m. in. o takie państwa, jak Lesotho, Suazi, Republika Środkowoafrykańska i RPA, gdzie bardzo niski dochód na mieszkańca, wysoka dzietność, problemy z dostępem do czystej wody oraz inne czynniki tego rodzaju mogą się nasilać skutkując dodatkowym zmniejszeniem przeciętnej długości życia.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie The Lancet.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy