Strona głównaStyl życiaDłużej niż obecnie ludzie już żyć nie będą? Osiągnęliśmy biologiczny limit

Dłużej niż obecnie ludzie już żyć nie będą? Osiągnęliśmy biologiczny limit

Żyjemy dłużej, biegamy szybciej i jesteśmy wyżsi niż nasi przodkowie. Być może jednak to koniec z rekordami - osiągnęliśmy już wszelkie dostępne dla nas szczyty w tych dziedzinach, sądzą francuscy badacze.
Dłużej niż obecnie ludzie już żyć nie będą? Osiągnęliśmy biologiczny limit [Fot. Sondem - Fotolia.com] Uczeni z Université Paris 5 René Descartes w Paryżu przeanalizowali dane dotyczące bicia rekordów we wspomnianych zakresach w ciągu ostatnich 120 lat i uznali, że ludzkość osiągnęła już biologiczne granice w tych sferach.

Uczeni dokonali przeglądu historycznych danych zbieranych od XIX wieku dotyczącacych , osiągnięć sportowych i pomiarów . Chcieli sprawdzić, jak zmieniała się ludzka fizjologia w ciągu ostatnich 10 pokoleń. Według nich, analiowane zapisy świadczą o tym, że wspomniane cechy ustabilizowały się i zyskały maksymalne granice, których nie można już przekroczyć.

„Te cechy nie zwiększają się już, pomimo dalszego ciągłego postępu żywieniowego, medycznego i naukowego. Sugeruje to, że współczesne społeczeństwa pozwoliły naszemu gatunkowi osiągnąć jego granice. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które zdaje sobie z tego sprawę", mówi prof. Jean-François Toussaint z Université Paris 5 René Descartes.

Badacze ocenili w szczególności wpływ czynników genetycznych i środowiskowych na biologiczne granice człowieka. Doszli do wniosku, że może istnieć maksymalny próg dla wzrostu, wieku i fizycznych możliwości ludzi, którego nie można przekroczyć i na którym ludzkość już stanęła. Autorzy sądzą, że liczba osób, które będą w stanie osiągnąć wcześniej zarejestrowane maksymalne limity, będzie się teraz zmniejszała. Uważają, że wydajność sportowców się pogorszy i zmniejszy się liczebność ludzi osiągających maksymalną oczekiwaną długość życia. Wszystko dlatego, że - według uczonych - wpływ działania człowieka na środowisko będzie odgrywał kluczową rolę w zmniejszeniu zdolności do osiągnięcia maksymalnych granic biologicznych.

„Dalsza antropopresja będzie odpowiedzialna za szkodliwe skutki dla zdrowia ludzkiego i środowiska", wyjaśnia prof. Toussaint. „Obecnie obserwowany spadek ludzkich zdolności jest oznaką, że zmiany środowiskowe, w tym klimat, już przyczyniają się do rosnących ograniczeń", dodaje.

Teraz, gdy znamy już ograniczenia ludzkiego gatunku, wyraźnym celem społeczeństw może być umożliwienie osiągnięcia najwyższych możliwych wskaźników przez większość ludzi. Wraz ze wzrostem ograniczeń środowiskowych, zrównoważenie rosnącej presji na ekosystem może kosztować coraz więcej i wymagać większych inwestycji. Jeśli jednak się powiedzie, powinniśmy obserwować narastające zwiększenie średnich wartości wskaźników wzrostu ludzi, długości życia i innych indykatorów ludzkich możliwości, uważa prof. Toussaint.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Frontiers in Physiology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy