Strona głównaStyl życiaDni Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II

Dni Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II

W dniach 8-9 października w Stoczku Klasztornym i na lotnisku Kętrzyn Wilamowo odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II.
„... Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi...", - to słowa Kardynała Wyszyńskiego, które przyświecają idei organizacji „Dni Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II" - uroczystości poświęconej utrwalaniu pamięci Wielkich Polaków oraz kultywacji patriotycznych i obywatelskich postaw.Uroczystości patronują: Prymas Senior Józef Kardynał Glemp oraz Stanisław Kardynał Dziwisz.

Ramowy Program uroczystości przewiduje:
8 października (piątek) w Stoczku Klasztornym uroczystości rozpoczną się mszą św. o godz. 17.00. Dla uczestników uroczystości przygotowano również program słowno - muzyczny o Prymasie Tysiąclecia w wykonaniu Katolickiej Szkoły Podstawowej w Smolajnach.

W dniu 9 października (sobota) o godzinie 12.00 na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo przy obeliskach, rozpocznie się uroczysty apel w obecności pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, szkół, harcerzy, kompanii honorowych jednostek wojskowych, reprezentantów władz państwowych i samorządowych oraz dostojników kościelnych różnych wyznań. Po apelu odbędzie się msza polowa w hangarze lotniczym, w otoczeniu samolotów, z udziałem orkiestry wojskowej. Tradycyjnie uroczystości na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo kończy koncert orkiestry wojskowej z pokazem musztry paradnej oraz wspólny posiłek z kuchni polowej i spotkanie z harcerzami przy ognisku. Podczas uroczystości odbędzie się wystawa fotografii poświęcona Kardynałowi Wyszyńskiemu oraz Janowi Pawłowi II.

Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II jest poświęcony utrwalaniu pamięci Wielkich Polaków oraz promocji patriotycznych i obywatelskich postaw. Uroczystość jest inspirowana wydarzeniami z dnia 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński przez Lotnisko Kętrzyn Wilamowo był przewożony z miejsca internowania w Stoczku Warmińskim (Klasztornym) do innego miejsca - Prudnika Śląskiego. Wydarzenie to opisuje sam Kardynał Wyszyński w „Zapiskach Więziennych". Pamięci Kardynała Wyszyńskiego i temu wydarzeniu poświęcono tablicę odsłoniętą na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo w 2000 roku.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy