Strona głównaStyl życiaDobra restauracja. Czyli jaka?

Dobra restauracja. Czyli jaka?

Mówi się, że Polacy zawsze byli ekspertami w większości dziedzin. Od kilku lat, za sprawą programów takich jak Kuchenne Rewolucje czy Masterchef, dotyczy to również kwestii kulinarnych – zwłaszcza, jeśli chodzi o restauracje. Niestety, często nasza ekspertyza przy wyborze odpowiedniego lokalu na randkę czy spotkanie biznesowe ogranicza się do przebierania w miejscach, które są akurat modne lub po prostu sprawiają wrażenie ekskluzywnych.
Dobra restauracja. Czyli jaka? [© juniart - Fotolia.com] O tym co rzeczywiście wyróżnia dobrą restaurację i czym sam kieruje się w swojej pracy opowiedział nam Zbigniew Łęgowski – Szef Kuchni warszawskiego hotelu DoubleTree by Hilton, w którym znajduje się między innymi Restauracja Garden.

1. Profesjonalna obsługa
Dobra restauracja, to taka, w której pracują ludzie znający się na swoim fachu. Dotyczy to wszystkich – szefa sali, kuchni, kucharzy, kelnerów. Problem pojawia się najczęściej w przypadku tych ostatnich. Praca kelnera jest w Polsce niedoceniana, przez co wielu managerom wydaje się, że może wykonywać ją każdy, podczas gdy w rzeczywistości jest to bardzo trudny i wymagający zawód.

Kelner powinien nie tylko rozróżniać kieliszek do wody od kieliszka do białego wina, ale również znać dokładnie wszystkie pozycje karty i procedurę ich przygotowania, co jest szczególnie ważne, gdy gość jest np. uczulony na konkretne składniki.

Ważne jest też, żeby miał rozwinięte umiejętności interpersonalne i empatię – potrafił dostosować się do klienta, zabawić minutą rozmowy, nie przekraczając jednocześnie pewnej granicy formalności. Istnieje szereg reguł, które powinni znać kelnerzy: od najprostszych – sposobu podawania dań z odpowiedniej strony gościa, poziomu wypełnienia kieliszka wina, do bardziej zaawansowanych jak np. różnice pomiędzy konkretnymi gatunkami kawy. Dobra obsługa to skarb każdej restauracji i to właśnie po niej możemy poznać te dobre.

2. Najwyższej jakości, lokalne produkty
Najlepszy szef kuchni nie będzie w stanie przygotować dobrego jedzenia, jeśli produkty, którymi dysponuje nie będą odpowiedniej klasy. Świeżość i wysoka jakość to absolutna podstawa, którą można osiągnąć poprzez odpowiednią relację restauratora z lokalnymi dostawcami. Ta sama zasada dotyczy warzyw, ryb czy nabiału – dlatego też unikajmy restauracji, które w polskich górach serwują – świeżość produktów w takim wypadku jest logistycznie bardzo trudna do zachowania.

3. Uczciwość
Dobry restaurator to taki, który nie oszukuje swoich gości. Jeśli widzimy w menu, że butelka klasycznego hiszpańskiego wina Cava kosztuje ponad 200 złotych – powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. Podobnie jest z porcjami – zamawiając steka wołowego, powinniśmy dostać solidną porcję mięsa, a nie olbrzymią porcję purée ziemniaczanego lub sałatki. Uczciwość restauracji jest bardzo widoczna w przypadku jakichkolwiek problemów z serwowanym jedzeniem – jeśli odbiega ono w jakikolwiek sposób od pewnych standardów jakości – jest za suche, nie takie jak zamawialiśmy, zbyt zimne – kelner powinien natychmiastowo wrócić do nas z nową porcją i kieliszkiem wina „na koszt gospodarza”. W wielu przypadkach możemy nawet spotkać się z osobistymi przeprosinami.

4. Obecność właściciela

W najlepszych restauracjach właściciel czy dobry manager jest zawsze obecny – dogląda zadowolenia gości, rozwiązuje poważniejsze problemy osobiście, zna stałych bywalców. Mimo pewnej mody na bycie restauratorem, ewidentnie jest to trudny biznes, na którym należy się głęboko znać – najlepiej radzą sobie osoby, które osobiście pracowały w gastronomii, znają się na jedzeniu, i obsłudze gości. Stara zasada głosi: pańskie oko konia tuczy – i to zdecydowanie dotyczy rynku gastronomicznego, chyba nawet bardziej niż innych.

5. Zapach
Trywialna, lecz jakże ważna sprawa. Jeśli w restauracji nie pachnie jedzeniem – należy z niej uciekać. Chemiczne odświeżacze powietrza, czy zbyt intensywny zapach źle dobranych kwiatów najprawdopodobniej maskują inne zapachy. Jeśli natomiast w restauracji zupełnie nie pachnie – sprawa też jest podejrzana. Dobra restauracja pachnie , aromatycznym, pieczonym mięsem, grzybami, warzywami. Zapach ma ogromne znaczenie w naszym odbiorze walorów smakowych jedzenia, dlatego pełni kluczową rolę w gastronomii.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:13:40, 24-10-2017 Antoninao

    Bardzo ciekawy artykuł.
    A propo ostatnio byłam z mężem w warszawie w Barze&Restauracji Bubbles ,pyyyszne jedzenie w klimatycznym mijescu,naprawde polecam w Warszawie
    Wszystkie wymienione w artykule kryteria w mojej cenie spełnia.
  • 10:02:34, 24-10-2017 Mar-Basia

    Cytat:
    Bardzo ciekawy artykuł.
    A propo ostatnio byłam z mężem w warszawie w Barze&Restauracji Bubbles ,pyyyszne jedzenie w klimatycznym mijescu,naprawde polecam w Warszawie
    Wszystkie wymienione w artykule kryteria w mojej cenie spełnia.
    Jak jestem w Warszawie zawsze gonie do Amber Room na ul.Ujazdowskie. Czuje sie tam doskonale!
    ... zobacz więcej
  • 14:57:43, 15-03-2022 zuzia.gola

    A jakie byście polecali meble do restauracji? Bo mój brat niedługo będzie zaczynał aranżację swojej i szuka ofert. Tutaj https://notodo.pl/industrialne-i-lof...uracji-i-pubow widziałam że industrialne meble ładne mają w ofercie.
  • 19:13:37, 24-03-2022 seniorita18

    Także się kiedyś nad tym zastanawiałam i myślę, że w końcu udało mi się znaleźć odpowiednie miejsce dla mnie jak i dla moich znajomych. Jak najbardziej mogę powiedzieć, ze Lubin restauracja to jest właśnie taki punkt, gdzie każdy będzie czuł się bezpiecznie.
  • 11:49:27, 28-03-2022 Rybuś

    Dobra, czyli taka w której jest smacznie. Ale to dopiero początek. Dobra restauracja to także taka, w której właściciel dba o bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów, dlatego istotne jest przede wszystkim bezpieczeństwo pożarowe. Firma Intelectro https://systemypozarowe-24.pl/audyt-przeciwpozarowy/ zapewnia kompleksowy serwis systemów przeciwpożarowych, instalacje przeciwpożarowe w budynkach, instalacja dso, przeglądy systemów ppoż.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy