Strona głównaStyl życiaDobre samopoczucie seniora: najważniejszą rolę gra tu umysł

Dobre samopoczucie seniora: najważniejszą rolę gra tu umysł

Dobre samopoczucie w starszym życiu w dużej mierze zależy od czynników psychospołecznych. Stan umysłu jest tu najistotniejszy, a zaburzenia fizyczne odgrywają zwykle drugorzędną rolę, mówią niemieccy uczeni.
Dobre samopoczucie seniora: najważniejszą rolę gra tu umysł  [fot. MichaelGaida from Pixabay]
Samo w sobie starzenie się nie jest nieuchronnie związane z osłabieniem i . Jest raczej tak, że czynniki psychospołeczne, takie jak depresja czy , pogarszają subiektywne samopoczucie", mówi pof. Karl-Heinz Ladwig z Helmholtz Zentrum München.

W swoich testach badacze sprawdzali wpływ stresu na samopoczucie w szerszym, nieklinicznym kontekście i uwzględnili takie czynniki, jak: niepokój, depresję i zaburzenia snu.

Z analiz danych ponad 3,6 tys. osób w średnim wieku 73 lat wynika, że najwyższym ryzykiem dla dobrostanu w seniorskim wieku są: depresja i zaburzenia lękowe.

Jak się okazuje, spośród czynników psychospołecznych, przede wszystkim depresja i zaburzenia lękowe miały największy wpływ na samopoczucie. Ponadto był obniżany z powodu niskich dochodów i zaburzeń snu. Równocześnie, słabszy stan zdrowia fizycznego (na przykład niska aktywność fizyczna lub obecność chorób przewlekłych) wydawał się mieć niewielki wpływ na postrzeganą satysfakcję z życia. Ważnym czynnikiem zaś był jeszcze poziom odczuwanej samotości - w przypadku kobiet izolacja przekładała się na znaczne osłabienie samopoczucia.
Wyniki badania jasno pokazują, że odpowiednie usługi i działania mogą odegrać główną rolę w przypadku osób starszych, zwłaszcza w przypadku starszych kobiet mieszkających . Jest to tym istotniejsze, że wiemy, że wysoki poziom subiektywnego samopoczucia wiąże się z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci - komentuje wyniki prof. Ladwig.
Wyniki badań zostały opublikowane w „BMC Geriatrics".

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy