Strona głównaStyl życiaDobrostan w starszym wieku - dużo zależy od stanu umysłu

Dobrostan w starszym wieku - dużo zależy od stanu umysłu

Dobrostan w seniorskim wieku w dużej mierze zależy od czynników psychospołecznych. Problemy ze zdrowiem fizycznym często odgrywają drugorzędną rolę.
Dobrostan w starszym wieku - dużo zależy od stanu umysłu
- Samo starzenie się nie wiąże się z nieuchronnym pogorszeniem nastroju i jakości życia - mówi prof. Karl-Heinz Ladwig. - To raczej tak, że czynniki psychospołeczne, takie jak depresja lub lęk, osłabiają subiektywne samopoczucie. A w przypadku kobiet odgrywa bardzo ważną rolę - dodaje prof. Ladwig.

Eksperci wzięli pod uwagę informacje o stanie zdrowia i samopoczuciu psychicznym kilku tysięcy osób w średnim wieku 73 lata. Oceniano samopoczucie emocjonalne, biorąc pod wagę: , i .

Ogólnie rzecz ujmując, wysoki poziom subiektywnego samopoczucia stwierdzono u większości (79 proc.). Średnie wartości były również powyżej progu ustalonego przez Światową Organizację Zdrowia. Co ciekawe, w grupie o niskim dobrostanie, wyraźną większość stanowiły kobiety.

Próbując odkryć najważniejsze przyczyny subiektywnego , ustalono, że największe znaczenie mają tu czynniki psychospołeczne: przede wszystkim depresja i zaburzenia lękowe. Negatywny wpływ miały również niskie dochody i zaburzenia snu. Co ciekawe, zły stan zdrowia fizycznego (na przykład, niska aktywność fizyczna lub tak zwana wielochorobowość) wydawał się mieć niewielkie oddziaływanie na odczuwaną satysfakcję z życia. Wśród kobiet samotne mieszkanie również znacząco zwiększało prawdopodobieństwo niskiego poziomu dobrostanu.
Wyniki badania wyraźnie pokazują, że odpowiednie usługi i działania mogą odgrywać ważną rolę w przypadku osób starszych, zwłaszcza kobiet żyjących samotnie - mówi prof. Ladwig. - Poziom subiektywnego samopoczucia psychicznego ma szczególne znaczenie dla seniorów, bo jeśli jest wysoki, wiąże się z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci - dodaje prof. Ladwig.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy