Strona głównaStyl życiaDomowe zwierzęta pomagają przetrwać izolację

Domowe zwierzęta pomagają przetrwać izolację

Towarzystwo zwierząt domowych pomaga zachować lepsze zdrowie psychiczne i zmniejszyć samotność podczas izolacji spowodowanej pandemią COVID-19.
Domowe zwierzęta pomagają przetrwać izolację
Brytyjskie badanie pokazało, że posiadanie zwierzaka oznaczało utrzymanie lepszego zdrowia psychicznego i osłabienie . W badaniu wzięło udział 6 tysięcy osób. Siła więzi człowiek-zwierzę nie różniła się istotnie w zależności od gatunku ‘milusińskiego', przy czym najczęściej opiekowano się: i psami, a dalej małymi ssakami i rybami.

Ponad 90 procent badanych stwierdziło, że zwierzak pomógł im poradzić sobie emocjonalnie z blokadą, a 96 procent powiedziało, że pomógł też zachować sprawność i aktywność.

Równocześnie 68 procent właścicieli zwierząt domowych wskazało, że martwili się o swoich pupili podczas "lockdownu", m. in. ze względu na ograniczenia w dostępie do opieki weterynaryjnej i aktywności, a także niepokoili się o opiekę nad zwierzęciem w przypadku zachorowania na .
Pokazano potencjalne powiązania między zdrowiem psychicznym ludzi a emocjonalnymi więziami, jakie tworzą ze swoimi zwierzętami: siła więzi człowiek-zwierzę była wyższa wśród osób, które na początku badania wskazywały na jakieś problemy ze zdrowiem psychicznym - mówi dr Elena Ratschen z University of York. - Odkryliśmy również, że siła więzi emocjonalnej ze zwierzętami nie różniła się statystycznie w zależności od gatunku zwierząt, co oznacza, że ludzie czuli się średnio tak samo blisko związani z , jak i np. ze świnką morską - dodaje dr Ratschen.
Obecność zwierzęcia w domu może chronić stresem psychologicznym zwiazanym z izolacją. Ważne jest jednak, aby każdy uwzględniał również potrzeby swojego zwierzaka, ponieważ ich lekceważenie może mieć szkodliwy wpływ zarówno na ludzi, jak i ich zwierzęta - dodaje prof. Daniel Mills z University of Lincoln.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy