Strona głównaStyl życiaDręczą cię lęk i negatywne myśli? To dlatego, że za mało sypiasz

Dręczą cię lęk i negatywne myśli? To dlatego, że za mało sypiasz

Niektórzy mają tendencję do narzekania, choćby byli wybrańcami fortuny, inni z optymizmem patrzą w przyszłość, pomimo wielu przeciwności losu. Są jednak i czynniki zewnętrzne, które w obiektywny sposób sprzyjają negatywnym myślom lub też odczuwaniu lęku - należy do nich m. in. sen.
Dręczą cię lęk i negatywne myśli? To dlatego, że za mało sypiasz [Bezsenność, © Ivonne Wierink - Fotolia.com] Im mniej śpisz, tym silniej doświadczasz niepokoju i nieprzyjemnych pesymistycznych myśli. Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu Binghamton w USA, osoby, które w nocy (zbyt krótko lub też często się budzą), cechują się zwiększoną częstością natrętnych negatywnych myśli i obaw w porównaniu do tych, którzy zdrowo sypiają.

Badacze doszli do takich wniosków po analizie przeanalizowaniu ankiet wypełnionych przez 100 osób na temat nawyków życia, spania i poziomu lęków oraz negatywnych myśli.

Wspomniane analizy są częścią większego projektu, który ma na celu zbadać relacje między nawykami związanymi ze snem i zdrowiem psychicznym. Autorzy chcą zrozumieć, czy i w jaki sposób problemy związane ze snem mogą wpływać na zaburzenia takie jak , i .

Ustalono, że osoby, które chodzą spać późno, bądź też nie mogą w nocy dobrze odpocząć (np. z powodu częstych wybudzeń), częściej doświadczają lęków i częściej widzą rzeczywistość w czarnych barwach niż ci, którzy dobrze sypiają. Eksperci sądzą, że poprawa higieny snu może mieć istotne znaczenie w terapii różnych . Uważają, że styl życia, w tym dieta i jakość odpoczynku, może znacznie poprawić stan psychiczny.

O badaniach można przeczytać w magazynie Cognitive Therapy and Research.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy