Strona głównaStyl życiaDużo pracy? W przypadku kobiet to wyższe ryzyko depresji

Dużo pracy? W przypadku kobiet to wyższe ryzyko depresji

Jeśli długo pracujesz, możesz nie tylko doczuwać znużenie czy wypalenie zawodowe, ale wręcz zachorować na depresję, ostrzegają psycholodzy. Szczególnie dotyczy to kobiet.
Dużo pracy? W przypadku kobiet to wyższe ryzyko depresji [Fot. kieferpix - Fotolia.com]
Kobiety, które mają wymagającą pracę i poświęcają na nią wiele godzin dziennie, są bardziej narażone na depresję.

Wysokie ambicje i charakter pracy sprawiają, że potrafimy znacznie dłużej niż przepisowe osiem godzin. Być może przekłada się to na wyższy poziom satysfakcji lub zasobniejszy portfel, ale może nie służyć naszemu zdrowiu psychicznemu. Jak odkryli badacze z University College London badacze, zapracowane kobiety są bardziej narażone na niż panie, które nie biorą nadgodzin.

Brytyjscy psycholodzy ustalili, że kobiety, które pracują 55 godzin w tygodniu o wiele częściej chorują na depresję niż kobiety poświecające na obowiązki zawodowe czterdzieści godzin tygodniowo. Podobnie jest w przypadku pań, które pracują i w dni robocze, i w weekendy.

Wydłużona praca sama w sobie była odpowiedzialna za częstsze pojawienie się objawów depresji, także po uwzględnieniu innych czynników związanych ze tą chorobą, takich jak poziom dochodów i wykształcenia, stan cywilny, czy posiadanie dzieci.

Jak oceniaja eksperci, nowe technologie znacznie zmnieniają nasz styl życia, sprawiając m. in., że jesteśmy dostępni dla pracodawców znacznie dłużej niż od 9 do 17 i ograniczona zostaje nasza prywatna przestrzeń. Okazuje się, że zawodowe obowiązki mogą być przez nas wykonywane także po zamknięciu drzwi instytucji czy firmy, w której pracujemy - komputery i umożliwiają szybkie odpowiedzi na emaile czy przygotowywanie dokumentacji bez względu na to, gdzie fizycznie jesteśmy. W efekcie pracujemy coraz dłużej.

Ze statystyk wynika, że kobiety poświęcają średnio mniej czasu na pracę niż mężczyźni, ponieważ pozostałe godziny spędzają na obowiązkach domowych i opiece nad dziećmi. Jeśli więc - wyjaśniają autorzy badań - obecnie przez coraz dłuższy czas wykonują zadania powierzone im przez pracodawcę, nie pozostaje to bez wpływu na ich zdrowie emocjonalne.

Kiedy autorzy tysiącom badanych dali do wypełnienia standardowy kwestionariusz rozpoznawania objawów depresji, okazało się, że kobiety pracujące po 55 lub więcej godzin tygodniowo, uzyskiwały istotnie wyższy wynik na skali intensywności symptomów depresji niż panie pracujące 40 godzin tygodniowo. W przypadku mężczyzn zagrożenie depresją było wyższe nie tyle w związku z dłuższymi godzinami pracy, ile poświęcaniem się obowiązkom zawodowym także w weekendy.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Journal of Epidemiology and Community Health.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy