Strona głównaStyl życiaDworce PKP w ocenie NIK są brudne i źle przystosowane

Dworce PKP w ocenie NIK są brudne i źle przystosowane

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli stanu technicznego i przygotowania kolejowych obiektów dworcowych do obsługi pasażerów. Wnioski są jednoznaczne: polskie dworce są brudne, nie przystosowane do obsługi pasażerów, w tym także pasażerów niepełnosprawnych.
Kontrolę przeprowadzono w Polskich Kolejach Państwowych S.A., ich jednostkach organizacyjnych (11 oddziałach gospodarowania nieruchomościami), w Oddziale Dworce Kolejowe oraz 6 podległych mu rejonach dworców kolejowych, PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. i 20 podległych jej zakładach linii kolejowych, PKP Intercity Sp. z o.o., PKP Przewozach Regionalnych Sp. z o.o., Ministerstwie Infrastruktury oraz Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Kolejach Mazowieckich i PKP Warszawskiej Kolei Dojazdowej Sp. z o.o.

Kontrola wykazała, że spółki PKP S.A. i PKP PLK S.A. nie utrzymywały dworców w należytym stanie technicznym, na 195 dworcach (z 223 skontrolowanych) nie zorganizowano kompleksowej i rzetelnej obsługi pasażerów, nie zapewniono im również godnych warunków pobytu na dworcach. Zdaniem NIK wieloletnie zaległości w remontach spowodowały, że infrastruktura dworcowa ulegała systematycznej degradacji technicznej, funkcjonalnej i estetycznej, a przywrócenie jej walorów może potrwać nawet ponad 100 lat!

NIK uznał także, że 78% skontrolowanych dworców było na tyle brudnych, że stanowiło to dla podróżnych zagrożenie sanitarne. PKP S.A. nie zadbała również o funkcjonowanie na dworcach węzłów sanitarnych, a na terenie 39% dworców toalety dla pasażerów w ogóle zlikwidowano bądź trwale zamknięto.

Poważnym niedociągnięciem jest także nieprzystosowanie dworców do obsługi osób niepełnosprawnych. Tylko niespełna 5% ze skontrolowanych obiektów spełniała podstawowe kryteria dostępności dla tej grupy pasażerów. Na pozostałych występowały bariery architektoniczne i transportowe, częściowo lub całkowicie uniemożliwiające osobom niepełnosprawnym dotarcie do budynków i peronów oraz korzystanie ze świadczonych na ich obszarze usług. Przede wszystkim niedostosowane były parkingi oraz toalety. Znikoma była liczba dworców wyposażonych w sprawne urządzenia (windy i podnośniki), wspomagające poruszanie się osób niepełnosprawnych. Poważne niedociągnięcia odnotowano także w zakresie obsługi kasowej i udzielania informacji osobom niepełnosprawnym. W 126 (czyli ponad połowie) skontrolowanych obiektów okienka kasowe nie były wyposażone we wzmacniacze głosu, w 177 pulpity kasowe nie były obniżone, a do potrzeb pasażerów niepełnosprawnych dostosowano jedynie 2,3% wagonów.

PKP S.A. nie zapewniła także rzetelnej ochrony pasażerów na obszarze ponad 90% dworców, przy których zatrzymywały się pociągi i przebywali podróżni. Profesjonalną, bezpośrednią ochronę zorganizowała jedynie na 165 dworcach, a tylko 88 objęto monitoringiem wizyjnym. Zdaniem NIK efektem takiej sytuacji jest znaczny wzrost liczby wykroczeń popełnionych na obszarze kolejowym: z 68.771 w 2006 r. do 78.158 w 2007 r.

Adrianna Buniewicz / NIK

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:53:53, 24-10-2008 ciekawski

    To wcale nie nowosc bo wiekszosc dworcow to obskorne i smierdzace budy a kiedys byly wizytowkami miast i miejscowosci.Jaka firma takie dworce.
  • 15:20:38, 24-10-2008 senior A.P.

    Tak to prawda !
    Uwazam,ze komus na tym zalezalo aby najpierw PKP do takiego stanu doprowadzic ,przejac w prywatne rece,na tym zarobic i o reszte nie dbac.
    Wszystko zaczelo sie od niewinnego poczynania z grafitii,malowanego na obiektach kolejowych ruchomych i nieruchomych.
  • 18:57:53, 24-10-2008 Malgorzata 50

    Jasne senior cyklistom zależało .....oni nie cierpią dworców....a śmierdzące dworce to jest taka polska świecka tradycja....z klimacikiem zresztą w czasach studenckich uwielbialiśmy barek obrzydliwek na Dworcu Głównym ...(nieistniejącym już) pyszne dawali tam mięsko z brązowym sosem i piwko i jak menel ci nie plul do talerza ubaw byl pierwsza klasa, te typy i typki...hmmmm zresztą jest to dowod na to iż twierdzenie ,że w PRL-u nie bło bezdomków jest bujdą na resorach ...zawsze byli i rezydowali na dworcach..a pani bufetowa ...to byla postać .Polaczenie matki karmiącej socjoterapeutki i dziwki ...uuuch wspomnien czar.....
    ... zobacz więcej
  • 19:18:46, 24-10-2008 tadeusz50

    Cytat:
    Malgorzata 50
    Jasne senior cyklistom zależało .....oni nie cierpią dworców....a śmierdzące dworce to jest taka polska świecka tradycja....z klimacikiem zresztą w czasach studenckich uwielbialiśmy barek obrzydliwek na Dworcu Głównym ...(nieistniejącym już) pyszne dawali tam mięsko z brązowym sosem i piwko i jak menel ci nie plul do talerza ubaw byl pierwsza klasa, te typy i typki...hmmmm zresztą jest to dowod na to iż twierdzenie ,że w PRL-u nie bło bezdomków jest bujdą na resorach ...zawsze byli i rezydowali na dworcach..a pani bufetowa ...to byla postać .Polaczenie matki karmiącej socjoterapeutki i dziwki ...uuuch wspomnien czar.....
    Małgosiu zapomniałaś pewnie dodać stan kibelków lub delikatniej mówiąc WC. W jakiej odległości należało omijać ten przybytek by nie poczuć zapaszku. Mnie się wydaje,że tak około 50-100 metrów. W konieczności zapaszek prowadził a nie tabliczki.
    ... zobacz więcej
  • 19:31:34, 24-10-2008 Basia.

    ale to ich użytkownicy mają ogromne zasługi w dodawaniu im urody. Samo się nic nie zrobiło.
  • 21:41:21, 24-10-2008 senior A.P.

    Gdziezes ty widziala cyklistow i rowery na szynach ?
    Tego nawet w cyrku nie bylo.
    W Polsce natomiast kolejarzy ci bylo pod dostakiem ladnie umundurowanych ,zadbanych,pociagi jezdzily na czas,mozna nawet bylo zegarki regulowac wg ich przyjazdu i odjazdu.A dzisiaj prywata na calego i stan jak wyzej opisujecie.
    Tak to bywa w demo-kracji,ze liczy sie prywata i kasa.
  • 21:44:53, 24-10-2008 Malgorzata 50

    Przed wojna to było senior ..ja wtedy nie żyłam ,znam z opowieści ...ty być może ze wspomnień ...no to teraz rozumiem te ataczki demencji
  • 21:45:59, 24-10-2008 tadeusz50

    Zegarki to podobno można było nastawić przed wojną ale na pewno nie w PRL-u
  • 21:47:50, 24-10-2008 tadeusz50

    Jeszcze dobrze do opóżnonego o 300 minut pociągu nie weszło się a już byłem brudny.
  • 14:08:01, 04-11-2008 senior A.P.

    Czyli nieczysty do wieczora.

Strony : 1 2 3 4 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy