Strona głównaStyl życiaDyskryminacja - osoby otyłe są odczłowieczane

Dyskryminacja - osoby otyłe są odczłowieczane

Niechęć do osób otyłych jest dość powszechna i silna - wręcz odczłowieczająca tych, którzy mają problem z wagą, wynika z nowego brytyjskiego raportu.
Dyskryminacja - osoby otyłe są odczłowieczane [Fot. Masson - Fotolia.com]
Ci, którzy zmagają się z , są odczłowieczani i dyskryminowani - takie wnioski płyną z nowych badań. Uważa się, że są mniej rozwinięci i mniej ludzcy.

Badacze z Uniwersytetu w Liverpoolu poprosili 1500 osób z różnych części świata (z Wielkiej Brytanii, USA oraz Indii) o wypełnienie specjalnie przygotowanych kwestionariuszy. Nie tylko zaobserwowano tendencję do dehumanizacji osób z większą nadwagą, ale dostrzeżono również, że ma to przełożenie na politykę tę grupę.

Zebrane dane pokazały znaczące odczłowieczanie osób mających problem z nadwagą, co miało znacznie większy wymiar niż dyskryminacja innych grup odbiegających od jakiejś normy (np. osób mających niedowagę lub poważnie chorych).

Jakkolwiek dehumanizowanie otyłych najsilniej wykazywali ludzie szczuplejsi, niemal wszyscy prezentowali postawę dyskryminującą, poza tymi, których wskaźnik masy ciała był wyższy niż 35 (co oznacza znaczną otyłość).

Ogólnie rzecz ujmując, ludzie mają tendencję do uznawania za mniej ważne czy gorsze grupy do których nie należą, wyjaśniają uczeni. Zjawisko to znane jest od dawna. Jakkolwiek coraz więcej organizacji stara się uwrażliwić innych na problem szykanowania ludzi otyłych, wyszydzanie ich czy wytykanie ciągle jest dość powszechne.

Co istotne, dyskryminacja wcale nie motywuje do podjęcia prób odchudzania. Badania pokazują, że jest wręcz odwrotnie - poczucie stygmatyzacji prowadzi do dodatkowego przybierania na wadze.

Jak mówią eksperci, stygmatyzowanie osób z nadmierną wagą wynika z niezrozumienia, czym jest otyłość. Wielu ludziom ciągle wydaje się, że wynika z prostego braku troski o siebie lub niedostatecznej woli odpowiedniego zarządzania wagą, podczas gdy u podstaw problemów tego rodzaju leżeć może wiele różnych czynników.

Nowe badanie daje wyniki spójne z tymi uzyskanymi w licznych poprzednich testach - chociaż wiele przypadków uprzedzeń dotyczących wagi jest raczej zawoalowanych, nierzadko zdarza się wyraźne piętnowanie osób o nadmiernym , które odnotować można np. w placówkach opieki zdrowotnej, ze strony członków rodziny, od przechodniów, etc.

O badaniach napisano w magazynie Obesity.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy