Strona głównaStyl życiaDyskryminacja ze względu na wiek (ageizm) niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne?

Dyskryminacja ze względu na wiek (ageizm) niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne?

Niemal wszyscy starsi doświadczają jakiejś formy ageizmu w swoim codziennym życiu - czy to oglądając wiadomości i obrazy związane z ageizmem w telewizji lub Internecie, czy spotykając się ludźmi, którzy wykazują negatywne stereotypowe nastawienie wobec seniorów.
Ageizm niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne?
Amerykanie odkryli, że seniorzy z większymi problemami zdrowotnymi z najwyższym prawdopodobieństwem codziennie doświadczają przejawów ageizmu.

Jak ustalono po rozmowach z ludźmi w wieku 50-80 lat, im częściej i silniej dana osoba doświadczała , tym wyższe było prawdopodobieństwo, że była ona ona w złym stanie zdrowia fizycznego lub psychicznego, zmagała się z przewlekłymi schorzeniami lub wykazywała oznaki .

- Takie odkrycia rodzą pytanie, czy problemy zdrowotne związane ze starzeniem się odzwierciedlają negatywne oddziaływanie ageizmu i czy możliwość, że działania przeciwdyskryminacyjne mogą być strategią promowania zdrowia i dobrego samopoczucia seniorów - mówi Julie Ober Allen z University of Oklahoma.

Aż 93 proc. ankietowanych osób starszych stwierdziło, że regularnie doświadcza co najmniej jednej z dziesięciu podanych form ageizmu. Znaczna większość (blisko 80 proc.) seniorów zgadzała się ze stwierdzeniem, że „problemy zdrowotne są częścią starzenia się", mimo że równocześnie 83 proc. ankietowanych określiło własne zdrowie jako dobre lub bardzo dobre. Ten rodzaj „zinternalizowanego" ageizmu obejmował również zgodę co do stwierdzeń, że częścią starzenia się jest poczucie samotności, przygnębienia, lub zamartwianie się.

Jednocześnie 65 proc. badanych wskazało, że regularnie widzi, słyszy lub czyta dowcipy na temat osób starszych bądź wiadomości, że starsi są nieatrakcyjni lub niepożądani.

Inny rodzaj - który badacze nazywają „ageizmem interpersonalnym" - dotyczył 45 proc. respondentów. Obejmował on doświadczenia z udziałem innych, kiedy starsza osoba uważała, że ze względu na wiek ma problemy z używaniem technologii, widzeniem, słyszeniem, rozumieniem, zapamiętywaniem lub robieniem czegoś niezależnie, bądź sądziła, że nie robi niczego wartościowego.

Ustalono też, że osoby o niższych dochodach lub niższym poziomie wykształcenia oraz te, które mieszkały na obszarach wiejskich, częściej zmagały się z ageizmem. Podobnie było w przypadku seniorów, którzy spędzali co najmniej cztery godziny dziennie na oglądaniu telewizji, przeglądaniu Internetu lub czytaniu czasopism.

Zestawiono poziom doświadczanego ageizmu z tym, co uczestnicy powiedzieli na temat własnego zdrowia fizycznego i psychicznego, liczby przewlekłych schorzeń i objawów depresji. Im częściej i silniej badani doświadczali dyskryminacji ze względu na wiek, tym więcej mieli problemów w każdym z czterech wymienionych obszarów.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy