Strona głównaStyl życiaDzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja przypada, ustanowiony w 2004 roku, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ma zwrócić uwagę na historię polskich barw i podkreślać ich wysoką rangę w życiu publicznym.

Biel i czerwień

Polskie barwy narodowe pochodzą od barw herbów zarówno Królestwa Polskiego jak i Wilekiego Księstwa Litewskiego. W herbach tych na czerwonym tle znajdują się odpowiednio biały orzeł i galopujący rycerz Pogoni. Stąd też górne umieszczenie barwy białej - w heraldyce bowiem barwa godła jest "ważniejsza" niż kolor tła.

Biel i czerwień jako narodowe barwy Rzeczpospolitej po raz pierwszy pojawiły się 3 maja 1792 roku, podczas uroczystości pierwszej rocznicy uchwalenia polekiej Konstytucji. Właśnie wtedy przedstawiciele władz wystapili opasani biało-czerwonymi-szarfami, nawiązując do barw polskiego godła. Jednak oficjalny zapis dotyczący barw polskiej flagi pochodzi dopiero z 1931 roku, z uchwały Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831.

Barwy narodowe zostały po odzyskaniu przez Polskę . Ustawa Sejmu z 1 sierpnia 1919 roku stanowiła, że „za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony”. W 1921 roku pojawił się pierwszy dokładniejszy opis odcienia czerwieni - Ministerstwo Spraw Wojskowych w wydanej wówczas broszurze wskazało jako właściwy kolor karmazynowy. Kolor ten został zmieniony na cynober w roku 1927 i w takiej formie podtrzymany dekretem roku 1955. Flaga - w przeciwieństwie do godła, w którym orła pozbawiono korony, została niezmieniona.

Deklaracja przekonań

W okresie PRL-u to czy i kiedy wywieszało się biało-czerwona flagę świadczyło o przekonaniach Polaków. Władze, mocno zachęcając do eksponowania narodowych barw 1 maja, bardo pilnowały by zaraz po Święcie Pracy flagi znikały z budynków, zanim nadejdzie . W niektórych okresach za wywieszanie flag w rocznicę uchwalenia Konstytucji oraz 11 listopada - w Święto Niepodległości - groziły administratorom budynków różnego rodzaju sankcje, podobnie zresztą jak za brak flagi 1 maja czy 22 lipca.

Wywieś flagę, nie banderę

Kolory na polskiej fladze określa ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (oczywiście z późniejszymi zmianami) .W dokumencie precyzyjnie opisano także oba odcienie za pomocą czterech parametrów według międzynarodowej normy CIE1976. Co ciekawe - "ustawowa" biel według tych kryteriów nie jest "śnieżna", ale wrażenie lekkiego "przyróżowienia" znika gdy jest ona przeswietlona światłem.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej PolskiejPomysłodawcą wprowadzenia do wyżej wymienionej ustawy nowelizacji ustanawiającej Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej był poseł Edward Płonka. Senat proponował ustanowienie Dnia Orła Białego, jednak ostatecznie przyjęto pierwszą propozycję, przy czym 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy. Święto odbywa się w rocznicę zawieszenia polskiej flagi na kolumnie Siegessäule w centrum Berlina w 1945 roku. Pomysłodawca podkreślał, że ma służyć edukacji i być obchodzony uroczyście ale bez zbędnego patosu.

Obecnie używa się dwóch rodzajów flagi. Są to Flaga Państwowa Rzeczypospolitej Polskiej oraz Flaga Państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Godłem.

Flagi z godłem używają polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne, cywilne lotniska oraz cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów zagranicznych, kapitanaty portów oraz statki morskie – handlowe i pasażerskie.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej PolskiejPrawidłowo powieszona flaga państwowa w postaci wstęgi powinna mieć czerwony kolor po prawej stronie.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć