Strona głównaStyl życiaDzień Wszystkich Świętych a... moda?

Dzień Wszystkich Świętych a... moda?

Na początku listopada większość Polaków zapali znicz i złoży kwiaty na grobach swoich bliskich. Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas wizyt na cmentarzach i zadumy nad przemijaniem. Jednocześnie listopadowe święto ma charakter najbardziej publiczny ze wszystkich świąt w roku (może poza Bożym Ciałem) - główne obchody odbywają się poza domem. Nic dziwnego, że od lat dni te związane sa także z... modą.
fot. Fotolia.comTo właśnie "na groby" panie od pokoleń zakładały nowe zimowe okrycia, początkując tym samym sezon zimowy. Przed 1 listopada zakłady fryzjerskie są oblężone niemal tak samo jak w okresie przed i Sylwestrem. Nic dziwnego - spotykając sie z dawno niewidzianą rodziną i przyjaciółmi z dzieciństwa, każdy chce wyglądać jak najlepiej.

Jednakże obecnie moda związana z dniem Wszystkich Świętych to nie tylko (a w wielu miejscach nawet nie przede wszystkim) stroje. Dotyczy ona kwiatów, zniczy i ozdób nagrobków związanych z tym świętem. Rozwój branży funeralnej w Polsce pociągnął za sobą komercjalizację tego święta, a co za tym idzie - wprowadził element mody do jego obchodzenia. Sklepy już od kilku tygodni "kuszą" ofertą związaną z 1 listopada, nie ograniczającą się wyłącznie do zniczy i sztucznych kwiatów. Na przykładzie handlowych ofert i promocyjnych ulotek można nawet śledzić "trendy" tej specyficznej mody.

KIlka lat temu roku bardzo popularne były subtelne opalizujące znicze z wizerunkami aniołów. Później sezonie producenci postawili na ostre, wyraziste kolory - czerwień, fiolety, żółcie.

fot. vikakurylo81 - Fotolia.comObecnie, na fali zachowań pro-ekologicznych wraca moda na szklane znicze, z jak najmniejszą ilością plastiku. Do łask wracają też naturalne kwiaty i wieńce - wiele z nich zdobionych mchem, szyszkami i naturalnymi trawami. Oprócz "nieśmiertelnych" chryzantem coraz częściej pojawiają się inne kwiaty, wśród których coraz większą popularność zdobywają wrzosyy, wrzośce oraz kapusta ozdobna, ceniona za urodęliści i trwałość - nawet podczas przymrozków. Często sięgamy także po do nich znicze z "ogniem" z diody LED.

Sprzedawcy podkreślają jednak, że Polacy pod względem zakupów związanych z wizytą na cmentarzu są raczej konserwatywni. Większość klientów sięga po rzeczy raczej proste, sprawdzone, bez nadmiernej ekstrawagancji. Nowinki w rodzaju zniczy z pozytywką czy trójwymiarowymi obrazami nie przyjmują się tak chętnie. Podobnie jest z ceramicznymi zniczami nawiązującymi do - anglosaski sposób obchodzenia przełomu października i listopada staje się popularny raczej poza cmentarzem - z roku na rok rośnie popularność Halloweenowych dekoracji domu i ogrodu.

Moda na cmentarzu ma jeszcze jedno poważne ograniczenie - jest nim strach przed złodziejami. Plaga okradania grobów osiąga w okolicy Wszystkich Świętych swoje apogeum. Wiele osób nie decyduje się więc wówcvzas na bardzo okazałe wieńce, czy duże, przyciągające uwagę światła a jeżeli już, przynosi je na cmentarz "w ostatniej chwili" - na przykład w przeddzień wieczorem, gdy "spieniężenie" takiego przedmiotu będzie już dużo trudniejsze. Inni decydują się na "popsucie urody" wiązanki przez na przykład pochlapanie jej woskiem.

fot. Krzysztof Budziakows - Fotolia.comWedług wstępnych szacunków w tym roku nie będziemy musieli wydać na kwiaty i znicze znacząco wyższych kwot niż w ubiegłym. Ceny w sklepach są zbliżone do ubiegłorocznych - małe znicze można kupić w supermarketach już za około 1 zł, za te największe możemy zapłacić nawet ponad 50 złotych. Trochę droższe niż w ubiegłym roku mogą być kwiaty na stoiskach przy cmentarzach. Niestety, droższy będzie dojazd na groby bliskich - bez względu na to czy wybierzemy samochód czy komunikację zbiorową. W ciągu ostatniego roku zdrożały paliwa, a także - w wielu miastach - bilety komunikacji publicznej.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy