Strona głównaStyl życiaDzień Ziemi 2018. Chroń środowisko przez świadome zakupy

Dzień Ziemi 2018. Chroń środowisko przez świadome zakupy

Nadmiar odpadów, zasoby wody, zrównoważony przemysł – to tylko niektóre aktualne tematy ekologiczne. 22 kwietnia, czyli Dzień Ziemi, jest okazją do przypomnienia sobie o ekologii. Co my sami możemy zrobić dla dobra i piękna naszej planety oraz czego powinniśmy w tym zakresie oczekiwać od instytucji publicznych i podmiotów prywatnych, takich jak producenci dóbr i usług?
Dzień Ziemi 2018. Chroń środowisko przez świadome zakupy [fot. Nestle]

Opakowania i

Świadomy konsument zwraca uwagę na opakowania kupowanych produktów. Mniej znaczy w tym przypadku więcej. Czasem producenci, poza na przykład foliowym opakowaniem, stosują jeszcze papierowe, będące dobrym nośnikiem treści marketingowych lub stosują zbyt duże albo za grube opakowania. Wybierajmy te cieńsze i lżejsze. Ważne jest, aby materiał, z którego zrobione jest opakowanie był łatwy do przetworzenia. Producenci coraz częściej wspierają konsumentów w odbiorze i recyklingu swoich opakowań czy niektórych produktów.

Zrównoważony przemysł

Należy pamiętać, żeby wymagać od producentów, aby pozyskiwali swoje surowce ze zrównoważonych upraw. Jeśli surowce dostępne są lokalnie, ekologicznie będzie pozyskiwać je możliwie najbliżej miejsca produkcji. Ogranicza to logistykę i m.in. emisję spalin w transporcie produktów, a przy okazji wspiera lokalnych wytwórców. Dodatkowo na przykład są dużo smaczniejsze i zdrowsze, jeśli nie mają za sobą długiej podróży.

Woda i jej oszczędzanie

Znaczenie i zużycie wody w przemyśle jest ogromne. Woda jest podstawowym składnikiem wykorzystywanym przy wielu procesach, zaczynając od mycia, po higienę i dezynfekcję maszyn do produkcji. W przemyśle spożywczym dodatkowo woda jest często składnikiem produktu. Tymczasem światowe media od lat alarmują, że zasoby wody kurczą się, że coraz częściej mamy do czynienia z suszą, a w wielu miejscach na świecie brakuje wody pitnej. Dlatego warto wspierać firmy, które wdrażają w swoich fabrykach recykling wody, stosując obiegi zamknięte, i starają się w produkcji.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy