Strona głównaStyl życiaDzisiejsze poczucie szczęścia zależy od oceny wczorajszego dobrostanu

Dzisiejsze poczucie szczęścia zależy od oceny wczorajszego dobrostanu

Wiele osób spędza życie na pogoni za poczuciem szczęścia, które jednak nierzadko wydaje się im nieuchwytne. Według psychologów dzieje się tak dlatego, że nasze obecne uczucia mogą kolidować ze wspomnieniami dobrostanu z przeszłości.
Dzisiejsze poczucie szczęścia zależy od oceny wczorajszego dobrostanu  [fot. Pexels from Pixabay]
- Szczęśliwi ludzie mają tendencję do wyolbrzymiania poprawy zadowolenia z życia w miarę upływu czasu, tymczasem ci nieszczęśliwi często zbytnio koncentrują się na pogorszeniu poziomu szczęścia. Wskazuje to na pewne zamieszanie między poczuciem szczęścia a lepszym lub gorszym wcześniejszym samopoczuciem - wyjaśniają Alberto Prati z University College London Claudia Senik z Sorbony.

Psycholodzy sprawdzili, w jaki sposób nasze obecne emocje oddziałują na wspomnienia wcześniejszego poczucia .

Osoby, które deklarowały wyższą satysfakcję z życia, częściej wybierały wykres ilustrujący ciągłą poprawę . Ludzie o średniej satysfakcji częściej wybierali tabelę ilustrującą niewielką poprawę, a ludzie zgłaszający niską satysfakcję życiową, częściej wybierali wykres ukazujący osłabienie samopoczucia emocjonalnego.

- Ludzie nie tylko przypominają sobie, jak się czuli niegdyś, ale też wykazują tendencję do mieszania tych wspomnień z tym, jak się czują obecnie - mówią Prati i Senik.

W ramach ankiety respondenci określali swoje obecne zadowolenie z życia w skali od 1 do 7, a także mówili, czy czuli się bardziej, mniej, czy też równie zadowoleni, niż rok wcześniej.

Jak się okazało, u wielu ludzi na obecny poziom zadowolenia z życia wpłynęło to, czy oceniali poziom swojego jako rosnący w ciągu ostatniego roku, czy też jako mający tendencję spadkową.

- Wydaje się, że bycie szczęśliwym dzisiaj oznacza, że odczuwa się wyższy dobrostan niż wczoraj - zauważają Prati i Senik. - Ta struktura przypominania ma wpływ na i uczenie się i może wyjaśniać, dlaczego szczęśliwi ludzie są bardziej optymistyczni i bardziej otwarci na nowe doświadczenia - wyjaśniają autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć